eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rozliczanie VAT gdy samochód osobowy

Rozliczanie VAT gdy samochód osobowy

2012-03-23 13:05

Jeszcze do końca 2012 r. zasady odliczania i naliczania VAT w związku z używaniem w działalności gospodarczej samochodów osobowych i niektórych innych pojazdów samochodowych regulują przepisy ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Tak więc nadal przy prawie do odliczenia VAT przy nabyciu samochodu, jak i zakupie paliwa do jego napędu, istotna jest jego masa całkowita, jak i to, czy podatnik posiada zaświadczenie, że samochód spełnia warunki określone w przepisach tej ustawy.

Przeczytaj także: Samochód ciężarowy: zmiana na osobowy a odliczenie VAT

Odliczenie VAT przy nabyciu samochodu
W przypadku gdy podatnik nabędzie na potrzeby działalności opodatkowanej VAT samochód osobowy lub inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, może z faktury dokumentującej jego zakup odliczyć 60% kwoty VAT (lub kwoty podatku należnego z tytułu WNT albo dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca), nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Podobne zasady odliczania VAT występują w przypadku, gdy podatnik wykorzystuje samochód osobowy (pojazd samochodowy) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu operacyjnego itp. W tej sytuacji kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania ww. samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000 zł (art. 3 ust. 6 ustawy nowelizacyjnej).

Przy czym ograniczenia te nie dotyczą pojazdów, które wymienione są w art. 3 ust. 2 pkt 1-7 ustawy nowelizującej.

Są to m.in. pojazdy samochodowe:
  1. mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą (wielozadaniowy lub van),
  2. mające więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków przekracza 50% długości pojazdu.

Jednak spełnienie powyższych wymagań stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację. Ponadto w dowodzie rejestracyjnym danego samochodu musi znajdować się właściwa adnotacja o spełnieniu tych wymagań. Nie ma obowiązku dostarczania kopii tego zaświadczenia do urzędu skarbowego.

Odliczenie VAT przy zakupie paliwa
Do końca tego roku podatnik nie ma prawa do odliczania VAT od zakupu paliwa do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i niespełniających warunków określonych w art. 3 ust. 2 pkt 1-7 ustawy nowelizującej. Ograniczenie to dotyczy również pojazdów użytkowanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu, nawet jeżeli w oparciu o art. 6 tej ustawy ma on prawo do odliczania w całości VAT naliczonego od czynszu lub rat leasingowych.

Zatem obecnie, aby skorzystać z prawa do odliczania VAT przy nabyciu paliwa do napędu samochodu (o ładowności nieprzekraczającej 3,5 tony), nie jest już istotna homologacja, jaką posiada pojazd, tylko wynik badania przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz stosowny wpis w dowodzie rejestracyjnym.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: