eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Specjalne strefy ekonomiczne: limitowane zwolnienie

Specjalne strefy ekonomiczne: limitowane zwolnienie

2012-04-03 12:37

Przeczytaj także: Specjalne strefy ekonomiczne a dotacje unijne


Powyższe oznacza, że mali i średni przedsiębiorcy posiadający zezwolenia wydane przed 1 stycznia 2001r. przez okres wskazany w przepisie mieli możliwość korzystania z pomocy publicznej nieograniczonej wysokością poniesionych wydatków ani dopuszczalną intensywnością pomocy dla danej strefy.

Możliwe zwolnienie
Jeśli dany przedsiębiorca w dniu wejścia w życie noweli, tj. 1 maja 2004 r. posiadał status małego lub średniego przedsiębiorcy, zachował on prawo do korzystania z pomocy publicznej na starych zasadach (tj. do pomocy nielimitowanej wysokością poniesionych na inwestycje wydatków) do końca 2010r lub 2011r.

Od początku 2011r. (średni przedsiębiorcy) lub 2012r. (mali przedsiębiorcy) nie jest już zatem możliwe korzystanie ze zwolnienia na preferencyjnych warunkach obowiązujących przed 1 stycznia 2001r. Nie oznacza to jednak, że takim przedsiębiorcom nie będzie w ogóle przysługiwać żadne zwolnienie związane z prowadzeniem działalności w SSE. Mogą oni korzystać z przysługującego im zwolnienia na zasadach ogólnych, tj. na zasadach, które zaczęły obowiązywać 1 maja 2004r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2011 r. (lub 2012r.) dany podmiot zobowiązany jest do obliczania wielkości przysługującego mu zwolnienia w oparciu o poniesione kwalifikowane wydatki inwestycyjne oraz intensywność pomocy publicznej przewidzianej dla małych lub średnich przedsiębiorstw w strefie w której działa.

Trzeba uwzględnić pomoc dotychczas otrzymaną
Obliczając dostępny dla danego przedsiębiorcy limit zwolnienia powinno się uwzględniać kwotę pomocy otrzymaną w czasie, gdy obowiązywały go preferencyjne zasady ( tj. do końca 2011 lub 2012). Takie stanowisko można znaleźć m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 12 października 2011r., IPTPB3/423-149/11-3/GG, w której zgodził się on ze stanowiskiem podatnika, iż: „Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej głównym jej celem było wprowadzenie dla wszystkich przedsiębiorców posiadających zezwolenia wydane przed dniem 1 stycznia 2001 r. szczególnych zasad korzystania ze zwolnień z podatku dochodowego od dochodu uzyskanego z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu, zgodnych z warunkami wynegocjowanymi z Unią Europejską. Wprowadzano „pakiet rozwiązań", który miał w pewnym stopniu zrekompensować utracone korzyści związane z wejściem w życie wspólnotowych reguł korzystania ze zwolnień. „Pakiet" ten polegał m.in. na czasowym zawieszeniu obowiązywania nowych zasad (tj. limitowania udzielonej pomocy publicznej). Z ustawy zmieniającej nie wynika jednak prawo przedsiębiorców do całkowitego pominięcia pomocy publicznej uzyskanej w okresie wskazanym w ustawie zmieniającej przy kalkulacji pomocy publicznej po upływie tego okresu preferencyjnego.

Ponadto, korzystając ze zwolnienia na zasadach określonych w rozporządzeniu o SSE w brzmieniu obowiązującym w dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej, Spółka powinna konsekwentnie stosować jego postanowienia, zarówno w zakresie sposobu obliczenia dostępnej pomocy, jak i w zakresie sposobu jej wykorzystania.

W konsekwencji, w opinii Spółki, korzystając ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych na zasadach obowiązujących małych i średnich przedsiębiorców w dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej, Spółka, kalkulując wysokość dostępnego zwolnienia podatkowego powinna przysługującą jej pulę pomocy obniżyć o kwotę pomocy otrzymaną w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. a zatem w okresie, kiedy jej wysokość nie podlegała ograniczeniom.”

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: