eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wynajem sprzętu budowlanego a rozliczenie VAT

Wynajem sprzętu budowlanego a rozliczenie VAT

2012-04-03 12:38

Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług jest różny w zależności od tego, jakiej czynności on dotyczy. Powinni o tym pamiętać m.in. podatnicy, którzy zajmują się wynajmem sprzętu budowlanego. W zależności od okoliczności możliwych bowiem jest kilka sposobów określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla tego typu usług.

Przeczytaj także: TSUE i VAT od leasingu. Nowe ujęcie leasingu finansowego i operacyjnego

Zasady określania momentu powstania obowiązku podatkowego zostały określone przede wszystkim w art. 19 ustawy o VAT i ten właśnie przepis będzie podstawą rozważań niniejszego artykułu. Ogólna zasada wyrażona w jego ust. 1 mówi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, chyba że ustawodawca zastrzegł dla niego inne regulacje. Bardzo ważnym uzupełnieniem powyższego przepisu jest ust. 4, który to wskazuje, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Jak już jednak podkreślono we wstępie, od reguły ogólnej przewidziano różne wyjątki, które dotyczą m.in. usług najmu i dzierżawy, czy też usług budowlanych (które, jak się okaże w dalszej części artykułu, mogą także obejmować wynajem sprzętu budowlanego).

I tak art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT precyzuje, że w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania tych usług. Trzeba przy tym pamiętać, że otrzymanie przed upływem owych 30 dni części należności, obowiązek podatkowy powstaje w chwili jej otrzymania jedynie w tej części (art. 19 ust. 15 ustawy o VAT).

Art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT wskazuje natomiast, że z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu czy też dzierżawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Tutaj także ma zastosowanie zasada zgodnie z którą otrzymanie części zapłaty przed upływem terminu płatności powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej właśnie części (art. 19 ust. 15 ustawy o VAT).

Uwaga! W zależności od rodzaju wykonywanej czynności związanej z udostępnieniem sprzętu budowlanego, zastosowanie znajdzie jedna z wyżej opisanych reguł. Dlaczego jest ich aż tyle?

Wszystko zależy od tego, czy sprzęt budowlany zostanie wynajęty bez obsługi czy też z obsługą, a w tym drugim przypadku jeszcze dodatkowo od wykonywanych daną maszyną czynności (pamiętajmy bowiem że sprzęt budowlany nie tylko na budowach może być wykorzystywany). Skąd takie rozbicie? Może się bowiem okazać, że udostępnienie sprzętu budowlanego stanie się usługą zupełnie inną aniżeli najem czy dzierżawa.

Jak podkreślono wyżej, ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego m.in. dla usług budowlanych i budowlano-montażowych. Pojęć tych jednak nie wyjaśnił, a co za tym idzie, ich znaczenia trzeba szukać w innych przepisach. Mogą to być np. przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, której to art. 3 pkt 6-8 definiuje:
  • budowę jako wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego
  • roboty budowlane jako budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego
  • przebudowę jako wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego
  • remont jako wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym

Zdaniem autora posiłkowo można się tutaj podeprzeć także sklasyfikowaniem usług w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Obecnie obowiązujące PKWiU 2008 nie klasyfikuje odrębnie wprost usług wynajmu sprzętu budowlanego z obsługą operatorską. Jednakże w opisie sekcji F tejże klasyfikacji (dotyczącej obiektów budowlanych i robót budowlanych) w uwagach dodatkowych czytamy, że wynajem sprzętu z operatorem należy klasyfikować w zakresie niniejszego działu w odpowiednich grupowaniach obejmujących roboty budowlane wykonywane z jego użyciem.

Co za tym idzie, jeżeli sprzęt budowlany jest wynajęty wraz z operatorem, to dana usługa w zasadzie przestaje być traktowana jako usługa najmu. Zdaniem autora, dla wynajmu danej maszyny wraz z operatorem moment powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z przytoczonymi regulacjami, może być określany tak samo jak dla usług budowlanych. Wszystko zależy jednak od tego, jakie faktycznie usługi sprzętem budowlanym są świadczone.

I tak jeżeli sprzęt budowlany, wynajęty wraz z operatorem, będzie wykorzystywany przy świadczeniu usług budowlanych (tj. określone w sekcji J PKWiU roboty związane z wznoszeniem budynków, roboty budowlane związane z budową dróg i autostrad, dróg szynowych i kolei podziemnej, rurociągów, linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, roboty budowlane specjalistyczne itp.), obowiązek podatkowy z tego tytułu należy określić zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT (czyli jak dla robót budowlanych i budowlano-montażowych).

Jeżeli natomiast sprzęt budowlany, wynajęty wraz z operatorem, będzie wykorzystywany do innych czynności (np. rozmieszczanie towaru na magazynie, wycinka drzew itp.), obowiązek podatkowy należy określić na zasadach ogólnych określonych w art. 19 ust. 1 w zw. z ust. 4 ustawy o VAT, czyli z chwilą wystawienia faktury, nie później niż 7. dnia od dnia wykonania usługi.

Jeszcze inaczej będzie w sytuacji, gdy sprzęt budowlany zostanie wynajęty bez obsługi. W takim przypadku winny być zastosowane przepisy określające moment powstania obowiązku podatkowego dla usług najmu i dzierżawy, a więc określone w art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT.

Reasumując, mimo że wydawałoby się, iż mamy do czynienia z usługą najmu sprzętu budowlanego, a co za tym idzie, winny do niej mieć zastosowanie zawsze te same zasady określania momentu powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w zależności od szczegółów danej czynności, mamy do czynienia z różnymi świadczeniami, dla których przewidziane zostały różne momenty powstania obowiązku podatkowego. Jak łatwo zauważyć, wynajem maszyn budowlanych wraz z obsługą diametralnie zmienia sposób jego klasyfikacji, co pociąga dodatkowe skutki przy określaniu momentu obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Tym samym w zależności od rodzaju dokonanej czynności oraz terminu otrzymania zapłaty, obowiązek podatkowy będzie określony na dzień wystawienia faktury (jeżeli ta zostanie wystawiona w terminie 7. dni od dnia wykonania usługi), termin zapłaty, datę zapłaty tudzież na 30-ty dzień od chwili wykonania usługi.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: