eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Środki trwałe: plac, ogrodzenie i budynek

Środki trwałe: plac, ogrodzenie i budynek

2012-04-25 11:54

Środki trwałe: plac, ogrodzenie i budynek

Plac parkingowy © sinuswelle - Fotolia.com

Spółka planuje przeprowadzenie inwestycji polegającej na budowie placu parkingowego oraz ogrodzenia na posesji, na której znajdują się nasze budynki firmowe. Plac i ogrodzenie będą obsługiwały kilka budynków. Czy w związku z tym wydatki na ich budowę powinny być rozliczone przez podwyższenie wartości amortyzacyjnej budynków już istniejących? Czy też może koszty te rozliczyć jednorazowo?

Przeczytaj także: Nieruchomości: hala produkcyjna w podatkach

CIT
Zgodnie z przepisami ogólnymi dotyczącymi zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów zaliczysz koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT).

W odniesieniu do kosztów podatkowych rozliczanych poprzez odpisy amortyzacyjne wskazać należy, że w myśl art. 16a ust. 1 ustawy o CIT amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

A zatem okolicznościami niezbędnymi do zaliczenia danego składnika majątku firmy do środków trwałych są:
  1. przewidywany okres ich używania musi przekraczać jeden rok;
  2. muszą stanowić własność lub współwłasność podatnika;
  3. muszą być kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania;
  4. muszą być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą lub oddania do używania na podstawie umowy leasingu, najmu lub dzierżawy.

fot. sinuswelle - Fotolia.com

Plac parkingowy

Środki trwałe: plac, ogrodzenie i budynek


Trzeba posłużyć się Klasyfikacją Środków Trwałych
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie, rozstrzygnąć w pierwszej kolejności należy, czy opisany parking oraz ogrodzenie mogą być uważane za samodzielne środki trwałe, czy też będą powiększać wartość początkową budynków, które obsługują.

W tym miejscu odwołać należy się do „Uwag szczegółowych” do obiektów budowlanych zaliczanych do grupy 1 Klasyfikacji Środków Trwałych, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych, zgodnie z którym samodzielnymi środkami trwałymi w ramach tej grupy są:
  • budynek posadowiony na stałym fundamencie wraz z przynależnymi do niego przybudówkami i pomieszczeniami pomocniczymi,
  • lokal, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego.

Jak wskazują powołane Uwagi granicę budynku stanowią zewnętrzne powierzchnie ścian oraz górna powierzchnia najwyższego stropu, posadzka piwnic w budynkach podpiwniczonych lub poziom terenu przy budynkach niepodpiwniczonych. W skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również tzw. obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy. Obiekty pomocnicze, obsługujące więcej niż jeden budynek, należy zaliczać do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: