eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Karta podatkowa w 2013 r.: stawki wyższe o 4%?

Karta podatkowa w 2013 r.: stawki wyższe o 4%?

2012-12-17 13:24

Karta podatkowa w 2013 r.: stawki wyższe o 4%?

Karta podatkowa w 2013 r. © PhotoGTS - Fotolia.com

Podatnicy opodatkowani kartą podatkową płacą podatek niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów/dochodów. Podstawowe stawki karty określa corocznie Minister Finansów w stosownym obwieszczeniu. W stosunku do roku ubiegłego, karta podatkowa w 2013 r. wzrośnie o ok. 4%. O ostatecznej wysokości karty dowiedzą się oni z decyzji naczelnika urzędu skarbowego.

Przeczytaj także: Jak obniżyć stawki karty podatkowej?

Karta podatkowa kusi swoją atrakcyjnością. Przedsiębiorcom korzystającym z jej dobrodziejstw ustawodawca ograniczył bowiem do minimum obowiązki ewidencyjne, jak i związane z samym liczeniem podatku. Podatnicy zyskują także pewność co do wysokości płaconego podatku bez względu na to, jak wysoki przychód/dochód uzyskają.

Ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym, która zawiera regulacje odnoszące się do karty podatkowej, mówi bowiem w swoim art. 24 ust. 1, że podatnicy opodatkowani kartą podatkową są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ksiąg na cele podatku dochodowego, składania zeznań rocznych czy też wpłacania zaliczki na podatek dochodowy. Płacą jednak każdego miesiąca (do 7-ego dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni, a za grudzień do 28 grudnia danego roku) podatek w z góry ustalonej wysokości przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Fiskus w tym celu wydaje decyzję oddzielnie na każdy rok podatkowy. Przy ustalaniu wysokości karty bierze on pod uwagę m.in. wielkość miejscowości, w której znajduje się zakład, rodzaj tej działalności oraz stan zatrudnienia (istotne przy tym jest także to, czy przedsiębiorca poza prowadzoną działalnością gospodarczą pracuje).

Decyzję taką oczywiście naczelnik urzędu skarbowego wydaje na wniosek zainteresowanego podatnika. Przedsiębiorca ma na jego złożenie czas do 20 stycznia danego roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia takiej działalności w trakcie roku – przed jej rozpoczęciem. Wzór wniosku został ustawowo określony i ma on symbol PIT-16. Zawiera on, obok danych przedsiębiorcy, także dane w zakresie prowadzonej działalności wpływające na wysokość karty, np. zakres działalności, wielkość zatrudnienia i inne, wpływające na kwotę podatku. Niewątpliwą zaletą tej formy opodatkowania jest możliwość zrezygnowania z niej w terminie 14 dni od otrzymania decyzji o wysokości karty.

Jak podkreślono wyżej, o wysokości karty podatkowej decyduje naczelnik urzędu skarbowego. Nie ma on jednak tutaj dowolności. Bierze bowiem bowiem pod uwagę odgórnie ustalone stawki karty (te są różne w zależności od rodzaju działalności, stanu zatrudnienia itp.). Stawki karty są każdego roku podwyższane w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Wzrost cen w pierwszych trzech kwartałach 2012 r. w stosunku tego samego okresu roku 2011 wyniósł 4%, a co za tym idzie, o tyle wzrośnie też karta podatkowa w 2013 roku w stosunku do roku 2012. Ich wysokość została ogłoszona w obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 9 listopada 2012 r. (Monitor Polski z 29 listopada 2012 r., poz. 904).

fot. PhotoGTS - Fotolia.com

Karta podatkowa w 2013 r.

W stosunku do roku ubiegłego, karta podatkowa w 2013 r. wzrośnie o ok. 4%.


Zwolnienie kartowiczów z większości obowiązków nie oznacza, że żadne na nich nie ciążą. Podatnik opodatkowany kartą podatkową musi bowiem pamiętać, że obowiązany jest wydawać na żądanie klienta rachunki i faktury, o których mowa w odrębnych przepisach, stwierdzające sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi, oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków i faktur w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę. Muszą również prowadzić ewidencję zatrudnienia, jeżeli zatrudniają w prowadzonej firmie pracowników.

Kartowicze są ponadto obowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego:
  1. o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, które:
    a) powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej,
    b) mają wpływ na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej, a w szczególności o zmianach: w stanie zatrudnienia, miejsca prowadzenia działalności, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby stanowisk na parkingu oraz liczby i rodzaju urządzeń przy prowadzeniu usług rozrywkowych, liczby godzin przeznaczonych na wykonywanie wolnego zawodu w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego oraz wolnego zawodu w zakresie usług weterynaryjnych, liczby sprzedawanych posiłków domowych, liczby godzin sprawowania opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi, liczby godzin przeznaczonych na udzielanie lekcji,
  2. o likwidacji prowadzonej działalności.

Nie można także zapominać o negatywnych sankcjach przewidzianych dla nierzetelnych kartowiczów. Zgodnie z art. 40 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, jeżeli podatnik:
  1. poda we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej dane niezgodne ze stanem faktycznym, powodujące nieuzasadnione zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej bądź ustalenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej w kwocie niższej od należnej, lub
  2. prowadzi nierzetelnie (niezgodnie ze stanem faktycznym) ewidencję zatrudnienia bądź, mimo obowiązku, nie prowadzi tej ewidencji, a stwierdzony stan zatrudnienia jest wyższy od zgłoszonego naczelnikowi urzędu skarbowego, lub
  3. nie zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego w terminie, o którym mowa w art. 36 ust. 7, o zmianach powodujących utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej albo mających wpływ na podwyższenie wysokości podatku dochodowego w formie karty podatkowej, bądź w zawiadomieniu poda dane w tym zakresie niezgodne ze stanem faktycznym, lub
  4. w rachunku lub fakturze stwierdzających sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi poda dane istotnie niezgodne ze stanem faktycznym
- naczelnik urzędu skarbowego stwierdza wygaśnięcie decyzji o opodatkowaniu w formie karty podatkowej, zaś podatnik jest obowiązany płacić podatek dochodowy na zasadach ogólnych przez cały rok podatkowy oraz założyć właściwe księgi na cele tego podatku (podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe).

Przydatne linki
Stawki karty podatkowej na 2013 rok

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: