eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rabat i zwrot towaru a korekta przychodu

Rabat i zwrot towaru a korekta przychodu

2012-12-28 13:18

Przeczytaj także: Rabaty i upusty w podatku dochodowym


(…) pierwotnie zadeklarowana kwota przychodu należnego z tytułu sprzedaży towarów w danym okresie rozliczeniowym, poprzedzającym przyznanie rabatu (skonta), pozostanie kwotą należną w danym okresie rozliczeniowym. Brak jest zatem podstaw do wstecznego korygowania przychodów ze sprzedaży, której rabat (skonto) będzie dotyczył.

Okoliczności mające wpływ na zmianę przychodów Spółki, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, zaistnieją już po wystawieniu pierwotnej faktury. W chwili jej wystawienia, Wnioskodawca nie będzie miał podstaw, aby jako przychód wykazywać inną kwotę niż wynikającą z owych faktur. Na dzień wystawienia faktur będzie to jedyna prawidłowa kwota przychodu.

Skutki zdarzeń dotyczących udzielonych rabatów (skonta) powinny być zatem uwzględniane w rozliczeniach podatkowych na bieżąco. w momencie realizacji rabatu (skonta), Spółka będzie miała prawo – na podstawie powołanego wyżej art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pomniejszyć przychód o kwotę rabatu (skonta), jaki zostanie przyznany, w okresie, w którym został on zrealizowany. (…)”


W zakresie momentu skorygowania przychodu wskutek zwrotu towaru wypowiedział się natomiast ten sam organ podatkowy w interpretacji indywidualnej z dnia 10.11.2008 r. nr ILPB3/423-504/08-2/KS.

W interpretacji tej organ również nawiązał do rozgraniczenia dwóch sytuacji, o których mowa była wyżej (tj. gdy korekta spowodowana jest błędem albo wynika ze zdarzeń niezależnych od podatnika).

Organ wskazał, że „(…) Spółka jest zobowiązana do odpowiedniego zmniejszenia przychodu w terminie, w którym faktycznie dokonano zwrotu wadliwego towaru, potwierdzonego podpisanym protokołem, który jest tożsamy z uznaniem reklamacji przez Spółkę za zasadną.

Ponadto, w sytuacji, gdy zwrot towarów i podpisanie protokołu zwrotu mają miejsce w danym roku podatkowym a faktura korygująca, dokumentująca omawiany zwrot, jest wystawiana w kolejnym roku podatkowym, Spółka, dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, do zmniejszenia przychodu powinna wziąć pod uwagę nie datę wystawienia faktury korygującej, a termin faktycznego zwrotu towaru. Nadmienia się, iż w sytuacji, gdy zwrot towarów potwierdzony podpisaniem odpowiedniego protokołu oraz następujące po nim wystawienie faktury korygującej mają miejsce w tym samym roku podatkowym, dopuszczalne jest korygowanie przychodów Spółki dopiero w momencie wystawienia faktury korygującej.

(…) dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, nie wystawienie faktury korygującej, a faktyczny zwrot towaru, udokumentowany przez pracownika Spółki protokołem przyjęcia wadliwego towaru, co jest równoznaczne z uznaniem reklamacji przez Spółkę za zasadną, jest podstawą do zmniejszenia przychodu. Reklamacja towaru i jego zwrot, powinna być ujęta jako zmniejszająca przychód tego roku podatkowego – tj. roku, w którym został on faktycznie zwrócony – pomimo tego, że dotyczą dostaw zrealizowanych (przychodów uzyskanych) w poprzednim roku podatkowym. (…)”


Przytoczone interpretacje odnoszą się do podatku dochodowego od osób prawnych, należy jednak pamiętać, że regulacje dotyczące momentu powstania przychodu w obydwu ustawach są identyczne.

Jak zatem wynika z przytoczonych interpretacji, jeżeli korekta przychodu powodująca jego zmniejszenie, nie jest spowodowana błędem podatnika, należy jej dokonać na bieżąco w okresie, w którym powstały okoliczności dokonania korekty. Jest to zatem przykładowo moment udzielenia rabatu (czy skonta) czy też zwrotu towaru do sprzedawcy. Warto przy tym zwrócić uwagę na pewien fakt wskazany przez organ w ostatniej z przytoczonych interpretacji. Otóż przy zwrocie towaru, gdy data zwrotu różni się od wystawienia faktury korygującej, korekty należy dokonać w dacie zwrotu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: