eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rozliczenie PIT 2012: jeden dzień na zgłoszenie do pracodawcy

Rozliczenie PIT 2012: jeden dzień na zgłoszenie do pracodawcy

2013-01-09 17:03

Rozliczenie PIT 2012: jeden dzień na zgłoszenie do pracodawcy

PIT 2012 © MF - Fotolia.com

Podatek PIT zamiast pracownika może rozliczyć pracodawca. Jednym z warunków jest jednak złożenie przez pracownika odpowiedniego oświadczenia do 10 stycznia. Oznacza to, że pracownikom chcącym by w ich imieniu rozliczenia podatku dokonał pracodawca został już tylko jeden dzień na zgłoszenie.

Przeczytaj także: Sejm: ulgi prorodzinne do komisji

Z możliwości rozliczenia rocznego osobistego podatku dochodowego przez pracodawcę mogą skorzystać jednak tylko ci pracownicy, którzy w roku 2012 uzyskiwali dochody tylko u jednego pracodawcy (płatnika). Warunkiem jest złożenie u pracodawcy (płatnika) oświadczenia PIT-12. W oświadczeniu tym pracownik deklaruje, że przez cały rok 2012 uzyskiwał dochody wyłącznie u jednego pracodawcy, że nie będzie korzystał z ulg podatkowych i nie będzie korzystał z preferencyjnego rozliczenia dochodów (między innymi wspólnego opodatkowania małżonków).

Po złożeniu przez pracownika oświadczenia, płatnik (czyli pracodawca) rozlicza roczny podatek na druku PIT-40, który ma obowiązek do końca lutego przesłać (drogą elektroniczną lub na tradycyjnym druku papierowym) do właściwego Urzędu Skarbowego oraz przekazać pracownikowi.

fot. MF - Fotolia.com

PIT 2012

Pracownik, który chce żeby w jego imieniu rozliczenia podatku dokonał pracodawca ma jeszcze jeden dzień na zgłoszenie.


A co jeśli pracownik zmieni zdanie i pomimo złożenia oświadczenia o rozliczaniu przez pracodawcę zechce jednak skorzystać z ulg lub rozliczyć się ze współmałżonkiem? Wówczas może złożyć zeznanie PIT-36 lub PIT-37, a to dlatego, że złożenie oświadczenia i nawet sporządzenie rozliczenia PIT-40 przez pracodawcę nie pozbawia pracownika prawa do rozliczania się według zasad ogólnych (czyli przysługujących każdemu podatnikowi).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: PIT, zgłoszenie PIT, podatki, podatki pracownika

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: