eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Umowa pożyczki: umorzone odsetki a przychód w PIT

Umowa pożyczki: umorzone odsetki a przychód w PIT

2013-01-22 10:05

Przeczytaj także: Umorzenie kredytu mieszkaniowego bez podatku dochodowego


W związku z powyższym, umorzenie przez Pożyczkodawcę długu z tytułu naliczonych odsetek od pożyczek, poprzez zawarcie umowy o zwolnieniu z długu, spowoduje wygaśnięcie istniejącego między Stronami zobowiązania w tej części. W konsekwencji, po zawarciu takiej umowy, Pożyczkobiorcy nie będą zobowiązani do wypłaty Wnioskodawcy wynagrodzenia (w formie odsetek od pożyczek) wynikającego z tego dokumentu.

Analiza art. 11 ustawy pdof prowadzi do wniosku, iż przychodem są wszelkie uzyskane przez podatnika korzyści i przysporzenia majątkowe, za wyjątkiem przysporzeń, które ustawa pdof wyłącza z kategorii przychodów. Zgodnie z powszechnym stanowiskiem sądów administracyjnych (m.in. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 27 marca 2008 r., sygn.: II FSK 25/08) wysokość tych korzyści, w dniu ich uzyskania musi być możliwa do określenia, a uzyskane przysporzenia muszą mieć charakter definitywny. Zatem, w przypadku gdy po stronie podatnika w związku z realizacją danej czynności nie powstaną korzyści, nie powstanie również przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji gdy Pożyczkodawca dobrowolnie zrezygnuje z otrzymania korzyści związanych z udzieleniem pożyczek Spółkom poprzez zawarcie z Pożyczkobiorcami umów o zwolnieniu ich z długu (z tytułu naliczonych odsetek od pożyczek), po stronie Wnioskodawcy nie powstanie z tego tytułu przychód do opodatkowania. Utracone w ten sposób korzyści Pożyczkodawcy nie stanowią bowiem podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym.

W tym miejscu należy dodać, iż z zawarciem umów zwolnienia Pożyczkobiorców z długu, nie będą związane jakiekolwiek dodatkowe korzyści po stronie Pożyczkodawcy. Po stronie Wnioskodawcy nie powstanie zatem przychód, który mógłby podlegać opodatkowaniu.

Podobne stanowisko przedstawił m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 1 lipca 2011 r. (sygn.: IPPB1/415-374/11-2/EC), w której stwierdził, iż: „w świetle przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych nie rozpoznaje się przychodu w postaci utraconych korzyści np. umorzonych pożyczek lub odsetek od pożyczki. W związku z powyższym umorzenie części lub całości kwot pożyczek oraz części lub całości odsetek nie będzie wywoływało skutków podatkowych u pożyczkodawcy, a zatem umorzone pożyczki oraz odsetki od pożyczki nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy jako pożyczkodawcy przychodu”.

Powyższe potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji z dnia 2 marca 2012 r. (sygn. IPPB1/415-53/12-2/EC) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w cytowanej powyżej interpretacji z dnia 25 lipca 2012 r. (sygn. ITPBI/415-598b/12/AD), w której stwierdził, iż: „Na gruncie prawa podatkowego umorzenie pożyczki oraz odsetek, poprzez zawarcie umowy o zwolnieniu z długu nie jest zdarzeniem powodującym powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych dla pożyczkodawcy (wierzyciela).”

Podobne stanowisko prezentują organy skarbowe w interpretacjach podatkowych odnoszących się do możliwości powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu w przypadku umorzenia pożyczki przez pożyczkodawcę w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W szczególności, w Interpretacji podatkowej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 maja 2012 r. (sygn. IPPB3/423-95/12-2/AG) organ ten podzielił stanowisko podatnika, zgodnie z którym, w przypadku gdy dojdzie do umorzenia przez pożyczkodawcę części lub całości naliczonych odsetek poprzez zawarcie umowy o zwolnienie z długu, po stronie pożyczkodawcy przychód z tego tytułu nie powstanie.

Reasumując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż umorzenie przez Pożyczkodawcę części lub całości odsetek naliczonych z tytułu udzielonych Spółkom pożyczek nie spowoduje powstania przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym po stronie Pożyczkodawcy.

Powyższe miałoby miejsce jedynie w przypadku spłaty odsetek od pożyczek przez Pożyczkobiorców (wypłaty wynagrodzenia odsetkowego na rzecz Pożyczkodawcy). Natomiast umorzenie naliczonych odsetek (poprzez umowne zwolnienie Pożyczkobiorców z obowiązku ich zapłaty) nie spowoduje po stronie Pożyczkodawcy powstania korzyści, które podlegałyby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: