eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek akcyzowy: jak założyć skład podatkowy?

Podatek akcyzowy: jak założyć skład podatkowy?

2013-03-04 11:47

Przeczytaj także: Składy podatkowe czyli sposób odroczenie zapłaty akcyzy


Zgłoszenie dotyczące rozpoczęcia działalności gospodarczej oraz dokumentację (pkt od 16 do 20 w dziale 3.2 przewodnika) przedsiębiorca powinien przesłać do właściwego naczelnika urzędu celnego co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem działalności. W przypadku wznowienia działalności po przerwie trwającej dłużej niż 3 miesiące, przedsiębiorca winien w w/w terminie przesłać zgłoszenie dotyczące wznowienia tej działalności.

W sytuacji, gdy po przeprowadzeniu urzędowego sprawdzenia organ celny stwierdzi, że nie zapewniono warunków i środków do prowadzenia składu podatkowego, wyznaczy termin do ich spełnienia, a po upływie terminu przeprowadzi powtórne urzędowe sprawdzenie.

Gdy w wyniku powtórnego urzędowego sprawdzenie okaże się, że ww. warunki nie są zachowane, organ celny odmówi zatwierdzenia akt weryfikacyjnych oraz wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

4.2. Uzupełnienie dokumentacji

W trakcie trwania postępowania podatkowego organ celny zobowiązany jest do podejmowania wszelkich niezbędnych działań w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego. W związku z tym, organ ten może wzywać przedsiębiorcę do uzupełnienia dotychczas przedstawionej dokumentacji.

Brak zastosowania się do wezwania może skutkować bądź wydaniem decyzji o odmowie wydania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, bądź wydaniem postanowienia o pozostawieniu wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego bez rozpatrzenia.

W praktyce powyższe oznacza konieczność ponownego wnioskowania
o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

4.3. Zabezpieczenie akcyzowe

Przed wydaniem zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego właściwy naczelnik urzędu celnego wzywa przedsiębiorcę do złożenia zabezpieczenia akcyzowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, chyba że taki przedsiębiorca został zwolniony z obowiązku złożenia zabezpieczenia.

Zabezpieczenie składane na podstawie przepisów ustawy o podatku akcyzowym ma na celu zapewnienie pokrycia mogącego powstać zobowiązania podatkowego. Zabezpieczenie może być złożone na czas oznaczony lub nieoznaczony, gwarantując pokrycie jednego lub większej ilości zobowiązań podatkowych.

Zabezpieczenie akcyzowe może zostać złożone w formie:
  • depozytu w gotówce,
  • gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej,
  • czeku potwierdzonego przez osobę mające siedzibę na terytorium Unii Europejskiej,
  • weksla własnego,
  • innego dokumentu mającego wartość płatniczą.
Istnieje także możliwość zwolnienia przedsiębiorcy prowadzącego skład podatkowy z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Może mieć to miejsce, jeżeli przedsiębiorca ten spełni następujące warunki:
  • ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski,
  • stosuje procedurę zawieszenia poboru akcyzy co najmniej od roku,
  • jego sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych,
  • nie posiada zaległości z tytułu cła bądź podatków stanowiących dochód budżetu państwa ani z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (lub ewentualnie właściwy organ odroczył lub rozłożył na raty jego zaległe płatności bądź też wstrzymał wykonanie wydanej wobec niego decyzji),
  • zobowiązał się do zapłacenia, na pierwsze pisemne żądanie właściwego naczelnika urzędu celnego, kwoty akcyzy przypadającej do zapłaty z tytułu powstania zobowiązania podatkowego.
Zwolnienie jest udzielane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 2 lata, w drodze decyzji, na pisemny wniosek przedsiębiorcy. W przypadku naruszenia któregokolwiek z warunków umożliwiających uzyskanie zezwolenia jest ono cofane przez naczelnika właściwego urzędu celnego.

Przedsiębiorcy zobowiązani do złożenia zabezpieczenia akcyzowego składają je w formie zabezpieczenia generalnego. Właściwy naczelnik urzędu celnego ustala wysokość tego zabezpieczenia na poziomie równym:
  • wysokości zobowiązania podatkowego, gdy jest możliwe jego dokładne określenie przy przyjmowaniu zabezpieczenia,
  • szacunkowej maksymalnej kwocie mogącego powstać zobowiązania podatkowego.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: