eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rząd ułatwi życie płatnikom podatku akcyzowego

Rząd ułatwi życie płatnikom podatku akcyzowego

2014-11-18 22:19

Rząd ułatwi życie płatnikom podatku akcyzowego

Rząd chce ułatwień dla płatników podatku akcyzowego © withGod - Fotolia.com

Zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków dokumentacyjnych w obrocie towarami akcyzowymi - to podstawowe założenia nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, przyjęte dziś przez rząd. Pośrednik efektem ma być również obniżenie kosztów prowadzonej działalności przez firmy.

Przeczytaj także: Podatek akcyzowy: oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego

Rząd chce znieść odrębny druk informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym (INF), co ma uprościć prowadzenie działalności w formie składu podatkowego oraz odciążyć od nadmiernej biurokracji zarówno podatników jak i fiskusa.

W pierwszym roku działalności mają być zwolnione od akcyzy zakłady energochłonne rozpoczynające działalność gospodarczą i wykorzystujące w niej węgiel lub gaz oraz firmy już działające na rynku, ale uruchamiające nową instalację wykorzystującą wyroby gaz lub węgiel.

W przypadku wywozu alkoholu etylowego zawartego w kosmetykach mają być rozszerzone możliwości stosowania uproszczonych procedur celnych.

Doprecyzowane mają być regulacje dotyczące wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy oraz przepisy określające opodatkowanie strat olejów smarowych oraz wyrobów akcyzowych opodatkowanych zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie.

Rząd postuluje również zniesienie obowiązku uzyskiwania nowego zezwolenia akcyzowego w przypadku zmiany grupy wyrobów akcyzowych, co pozwoli na rozszerzenie działalności o nowe towary akcyzowe w oparciu o wydane wcześniej zezwolenie.

Termin na zwrot niewykorzystanych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków akcyzy (banderol) ma być wydłużony. W przypadku zmiany znaków akcyzy, stare znaki mają mieć wydłużoną ważność z 6 do 12 miesięcy.

Przepisy dotyczące magazynowania wyrobów akcyzowych mają być uproszczone, co pozwoli na magazynowanie w jednym składzie podatkowym zarówno wyrobów objętych jak i nie objętych akcyzą.

Rząd chce, by nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym weszła w życie od 30 czerwca 2015 roku.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: