eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ostatnie chwile na rozliczenie PIT

Ostatnie chwile na rozliczenie PIT

2013-04-27 21:52

Ostatnie chwile na rozliczenie PIT

PIT 2013 © serq - Fotolia.com

Już tylko trzy dni zostały na złożenie rocznego rozliczenia osobistego podatku dochodowego PIT. Roczną deklarację podatkową należy wysłać przed końcem kwietnia, czyli do godziny 24, 30 kwietnia. Deklarację można wysłać zarówno pocztą jak i poprzez internetowy system e-Deklaracje.

Przeczytaj także: 1 procent dla OPP: tydzień na rozliczenie podatku i wybór organizacji

Jak określa Konstytucja, wszyscy obywatele są zobowiązani do ponoszenia świadczeń publicznych - w tym płacenia podatków. Mówi o tym art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Podstawowe prawa i obowiązki podatników wynikają z Ordynacji podatkowej.

Osoby, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Podatnik, który w roku podatkowym osiągnął dochód musi złożyć roczne zeznanie i opłacić należny podatek. Na dopełnienie tego obowiązku ma czas do 30 kwietnia roku następującego, po roku podatkowym, za który dokonuje rozliczenia. Pracownicy czerpiący swoje dochody w ciągu całego ubiegłego roku z umowy o pracę u jednego pracodawcy mogli rozliczenie podatkowe scedować na pracodawcę, jednak termin na taką decyzję już minął. W przypadku emerytów (czerpiących dochody wyłącznie z emerytury) rozliczenia rocznego podatku dokonuje ZUS.

Przygotowania do rocznego rozliczenia podatku należy zacząć od ustalenia z jakiego źródła osiągnęliśmy przychody w danym roku podatkowym. Od tego zależy, na jakim formularzu trzeba złożyć zeznanie. Jeśli się okaże, że w danym roku osiągnęliśmy przychody z kilku źródeł (różnego rodzaju), opodatkowane według odmiennych zasad, to trzeba będzie złożyć więcej niż jedno zeznania. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych najczęściej obowiązują formularze PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38.

Rozliczając podatek należy wybrać odpowiedni formularz PIT, następnie go wypełnić (przydatne do tego mogą być służące do rozliczania podatku, automatycznie drukujące po wypełnieniu gotowe druki) i wysłać listem poleconym przed upływem 30 kwietnia do właściwego urzędu skarbowego (decyduje data stempla pocztowego). Można również skorzystać z rozliczenia drogą elektroniczną za pomocą systemu e-Deklaracje, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród podatników. Ważne by pamiętać, że do rozliczenia drogą elektroniczną podatnik musi znać wartość zapłaconego przez niego zeszłorocznego podatku (wielkość ta służy do potwierdzenia tożsamości podatnika). System e-Deklaracje prowadzi podatnika przez cały proces składania zeznania praktycznie "za rękę".

Podatnicy mogą złożyć zeznanie droga elektroniczną do końca kwietnia (do północy), ale warto pamiętać, że złożenie zeznania przez Internet w ostatniej chwili wiąże się z ryzykiem - może się okazać, że w ostatnich dniach na składanie deklaracji system jest przeciążony i nie funkcjonuje poprawnie. Wówczas istnieje ryzyko, że deklaracja nie zostanie złożona w terminie, ale fiskus w takich przypadkach bywał dotychczas łaskawy i nie karał podatników za spóźnione zeznania.

Niezłożenie w terminie zeznania jest wykroczeniem skarbowym, za które grozi grzywna w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przypadku spóźnienia każda sprawa jest rozpatrywana przez urząd skarbowy indywidualnie. Najczęściej za opóźnienie urząd skarbowy wystawia mandat w kwocie nie wyższej niż podwójna wysokość minimalnego wynagrodzenia (obecnie wynagrodzenie minimalne brutto wynosi 1.600 złotych). Kary można jednak uniknąć dokonując tzw. czynnego żalu, czyli składając deklarację (jej korektę), opłacając zaległy podatek wraz z odsetkami oraz wyjaśniając przyczyny opóźnienia.
Przeczytaj także: Dla kogo jeden procent? Dla kogo jeden procent?

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: PIT, podatek, rozliczenie, urząd skarbowy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: