eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › 1 procent dla OPP: tydzień na rozliczenie podatku i wybór organizacji

1 procent dla OPP: tydzień na rozliczenie podatku i wybór organizacji

2013-04-22 22:34

1 procent dla OPP: tydzień na rozliczenie podatku i wybór organizacji

1 procent © OPP

Za tydzień mija termin rozliczenia podatku PIT za rok 2012. To już ostatni dzwonek na złożenie rocznej deklaracji podatkowej i zapłacenie podatku. Złożenie deklaracji PIT to także znakomita okazja do wsparcia licznych działających w naszym kraju organizacji pożytku publicznego. Przekazując 1 procent naszego podatku na cele dobroczynne nic nie tracimy, a możemy pomóc wielu potrzebującym.

Przeczytaj także: Dla kogo jeden procent?

Polacy 1 procent płaconego podatku dochodowego mogą przekazywać organizacjom pożytku publicznego od 1 stycznia 2004 r. (dotyczyło to podatku od dochodów uzyskanych w 2003 roku). Początkowo – w odniesieniu do dochodów uzyskanych w latach 2003 – 2006 to podatnicy sami musieli wpłacać swoją darowiznę na rzecz wybranej organizacji. Konieczność samodzielnego wykonania przelewu, zachowania dowodów darowizny (niezbędnych w razie kontroli skarbowej) jednak wiele osób zniechęcała do korzystania z tej ulgi.

Sytuację zmieniła nowelizacja Ordynacji podatkowej, która przeniosła obsługę wpłat na konto wskazanej przez podatnika organizacji na fiskusa. Począwszy od zeznań podatkowych za rok 2007 przekazania środków na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonują już naczelnicy urzędów skarbowych zgodnie z wnioskami podatników zawartymi w składanych deklaracjach PIT.

Jak określa Ordynacja podatkowa, naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, na wniosek podatnika (zawarty w zeznaniu podatkowym - poprzez wpisanie numeru KRS wybranej organizacji), przekazuje na rzecz wybranej jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu, kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego albo z korekty zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Wpłatę naczelnik urzędu skarbowego przekazuje od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe, na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego.

1 procent

Jeśli chcemy przekazać OPP 1 procent swojego podatku, mamy tydzień na wybór organizacji


Warunkiem przekazania tej kwoty jest jednak zapłata przez podatnika w pełnej wysokości podatku należnego. Oznacza to, że samo wypełnienie odpowiednich pól w rocznym zeznaniu podatkowym nie wystarczy – trzeba jeszcze podatek zapłacić. Jeden procent mogą przekazywać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (rozliczający się na zasadach ogólnych, tzn. z progresją podatkową, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), podatnicy opodatkowani ryczałtem
od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. 1% mogą przekazywać również emeryci oraz pracownicy, muszą jednak samodzielnie wypełnić deklarację PIT-37, rezygnując z rozliczania za pośrednictwem ZUS czy pracodawcy.

Warto pamiętać, że przekazanie 1 procenta w najmniejszym stopniu nie dotyka podatnika. Wspomniany jeden procent jest częścią podatku który i tak należy zapłacić, więc przekazanie tej kwoty wybranej organizacji w żadnej mierze nie obciąża podatnika żadną dodatkową wpłatą.

 

1 2

następna

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: