eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek VAT 2013: metoda kasowa po zgłoszeniu

Podatek VAT 2013: metoda kasowa po zgłoszeniu

2013-06-10 13:23

Podatek VAT 2013: metoda kasowa po zgłoszeniu

Podatek VAT: metoda kasowa po zgłoszeniu © Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Mali podatnicy w podatku VAT mogą skorzystać z tzw. metody kasowej rozliczania tego podatku, która w uproszczeniu mówiąc polega na jego rozliczaniu dopiero po uregulowaniu zapłaty (zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego). O metodzie tej trzeba jednak fiskusa powiadomić w określonym terminie.

Przeczytaj także: Metoda kasowa w podatku VAT: pismo do 15 stycznia 2013 r.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, przy metodzie kasowej obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonanych przez podatnika dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:
  1. z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT,
  2. z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1 (czyli m.in. na rzecz przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia czy osób prywatnych, a więc takich, które nie prowadzą działalności gospodarczej)

Takie rozliczanie podatku VAT jest jak najbardziej korzystne. Co do zasady bowiem podatnicy są obowiązani do rozliczenia podatku od swojej sprzedaży dopiero po otrzymaniu zapłaty, czyli gdy faktycznie otrzymają za tę sprzedaż pieniądze. Co ważne, otrzymanie zapłaty w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego jedynie w tej części. Aby jednak z tej metody korzystać, należy o tym zawiadomić właściwy dla podatnika urząd skarbowy. Zawiadomienie (na formularzu VAT-R) składa się tutaj w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik zamierza stosować metodę kasową.
Dodajmy w tym miejscu, że od tej reguły ustawodawca określił jedno odstępstwo, które miało miejsce w styczniu 2013 r. tj. w czasie, gdy zasady rozliczania metody kasowej przeszły pewne zmiany (korzystne dla podatników; wcześniej podatek VAT od dokonanej sprzedaży należało bezwzględnie rozliczyć z chwilą upływu 90-dni od wykonania usługi czy wydania towaru, chyba że wcześniej nastąpiła zapłata). Otóż na podstawie przepisu przejściowego zawartego w art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. nr 1342), termin zawiadomienia o wyborze kasowej metody rozliczeń dla podatnika, który do 31 grudnia 2012 r. nie korzystał z tej metody, został wydłużony do dnia 15 stycznia 2013 r.

fot. Jürgen Fälchle - Fotolia.com

Podatek VAT: metoda kasowa po zgłoszeniu

Mali podatnicy w podatku VAT mogą skorzystać z tzw. metody kasowej rozliczania tego podatku, która w uproszczeniu mówiąc polega na jego rozliczaniu dopiero po uregulowaniu zapłaty (zarówno po stronie podatku należnego jak i naliczonego).


Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o VAT, wyżej opisane zasady rozliczania podatku stosuje się jedynie do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową. Co powyższe oznacza? Otóż jeżeli podatnik wykonał jakieś czynności przed stosowaniem metody kasowej, a od których to obowiązek podatkowy powstał już w okresie jej stosowania, VAT z tego tytułu należy rozliczyć na zasadach określonych w przepisach stosowanych sprzed rozliczania metody kasowej.

Przykład
Z początkiem kwietnia 2013 r. podatnik postanowił rozliczać VAT metodą kasową, w związku z czym do końca marca 2013 r. złożył w swoim urzędzie skarbowym stosowne zawiadomienie na formularzu VAT-R. W miesiącu marcu wykonał przy tym usługę budowlaną, której termin płatności został określony na 90 dni. Ponieważ zapłata ma nastąpić dopiero w czerwcu, obowiązek podatkowy od tej usługi powstał w kwietniu 2013 r. (tj. 30-dnia od wykonania usługi), a więc w okresie, w którym to podatnik rozlicza VAT przy zastosowaniu metody kasowej. Mimo to metoda ta nie będzie miała zastosowania dla tej usługi (jako że ta została wykonana przed okresem stosowania metody kasowej) i podatnik winien rozpoznać dla niej obowiązek podatkowy na zasadach przewidzianych dla usług budowlanych (a więc zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT)


Mały podatnik
Zgodnie z art. 2 pkt 25 ustawy o VAT, małym podatnikiem jest podatnik
a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (w 2013 r. jest to kwota 4 922 000 zł),
b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro (w 2013 r. jest to kwota 185 000 zł).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: