eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek VAT: metoda kasowa po zmianach w 2013 r.

Podatek VAT: metoda kasowa po zmianach w 2013 r.

2013-01-28 13:26

Podatek VAT: metoda kasowa po zmianach w 2013 r.

VAT © Ruff - Fotolia.com

Z początkiem roku tzw. ustawa deregulacyjna wprowadziła zmiany dotyczące kasowej metody rozliczeń małych podatników.

Przeczytaj także: Metoda kasowa w 2013 r. = późniejsze odliczenie VAT?

Podstawową zmianą w tym zakresie jest zniesienie 90-dniowego terminu, po upływie którego mały podatnik, pomimo nieuregulowania należności przez jego kontrahenta, obowiązany był do rozliczenia VAT z tytułu dokonanych dostaw towarów i świadczonych usług. W wyniku zmian mały podatnik rozliczający się metodą kasową jest teraz obowiązany do rozliczenia VAT z tytułu dokonanych dostaw towarów i świadczenia usług, co do zasady, dopiero w momencie, gdy jego kontrahent ureguluje należność za towar lub usługę. Ta zasada dotyczy jednak wyłącznie małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, którego kontrahentem jest podatnik VAT czynny.

Jeśli natomiast kontrahentem małego podatnika rozliczającego się metodą kasową jest podmiot inny niż podatnik VAT czynny, to obowiązek rozliczenia podatku powstanie z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, a w przypadku jej braku w 180-tym dniu, licząc od dnia wydania towaru czy wykonania usługi.

Powyższe zasady rozliczania VAT stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje kasową metodę rozliczeń.

Nowa metoda kasowego rozliczania nie ma zastosowania – tak jak dotychczas – do:
  • dostawy towarów za pośrednictwem automatów,
  • świadczenia usług telekomunikacyjnych za pomocą żetonów, kart telefonicznych i innych jednostek uprawniających do korzystania z tych usług w systemie przedpłaconym,
  • otrzymania dotacji, subwencji oraz innych dopłat o podobnym charakterze, oraz
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i przemieszczeń towarów do magazynów konsygnacyjnych.

We wszystkich ww. przypadkach, wyłączonych z kasowego rozliczania, obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych.

Ustawa deregulacyjna zmodyfikowała też zasady odliczeń podatku naliczonego dokonywanych przez małego podatnika rozliczającego się metodą kasową. Tak jak dawniej podatnicy ci mają prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych przez nich zakupów towarów i usług w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całą należność wynikającą z faktury.

Nowością w zakresie odliczania VAT jest umożliwienie odliczenia podatku naliczonego z faktury zapłaconej w części. Uregulowanie należności w części będzie uprawniało małego podatnika do odliczenia podatku naliczonego w wysokości odpowiadającej części uregulowanej należności.

fot. Ruff - Fotolia.com

VAT

W przypadku nabycia towarów i usług od małego podatnika rozliczającego się metodą kasową podatnik może odliczyć kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym uregulował należność na rzecz małego podatnika.


Dodatkowo zmianie uległa zasada odliczania podatku naliczonego wynikającego z dokumentów celnych. Od 1 stycznia 2013 r. odliczanie podatku z dokumentów celnych odbywa się według zasad ogólnych, tj. co do zasady w okresie rozliczeniowym, w którym mały podatnik stosujący metodę kasową otrzymał taki dokument.

Zasady dotyczące odliczania podatku przez małego podatnika rozliczającego się metodą kasową dotyczą faktur otrzymanych w okresie, w którym podatnik stosuje kasową metodę rozliczeń.


Do czynności dokonanych przez małych podatników rozliczających się metodą kasową do końca 2012 r. zastosowanie mają dotychczasowe zasady rozliczeń. Nowe zasady obowiązują małych podatników dopiero w stosunku do czynności dokonywanych od dnia 1 stycznia 2013 r.

Jeśli chodzi o odliczanie przez tych podatników podatku naliczonego wynikającego z dokumentów celnych, to podatek naliczony wynikający z tych dokumentów otrzymanych przez małego podatnika do końca 2012 r. ma być odliczany na „starych” zasadach.

Nie uległy zmianie zasady składania deklaracji przez małych podatników. Mali podatnicy stosujący kasową metodę rozliczeń, tak jak dawniej, rozliczają się za okresy kwartalne składając deklaracje w urzędzie skarbowym w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale.

Od początku 2013 r. zmianie uległy natomiast zasady dotyczące faktur wystawianych przez małych podatników stosujących kasową metodę rozliczeń. Zmiany te zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Mały podatnik, rozliczający się metodą kasową, jest teraz obowiązany do zamieszczenia w treści wystawianych faktur oznaczenia „metoda kasowa”, w miejsce dotychczasowego oznaczenia „Faktura VAT-MP”. Nie musi zaś zamieszczać terminów płatności należności określonej w fakturze.

Wszystkie zawiadomienia o wyborze metody kasowej, złożone przed dniem 1 stycznia 2013 r. zachowały swą moc dla celów stosowania „nowej” metody kasowej. Do 15 stycznia 2013 r. można było przejść na tę metodę albo z niej zrezygnować.

W związku ze zmianą w zakresie powstania obowiązku podatkowego u małych podatników rozliczających się metodą kasową, od 1 stycznia 2013 r. zmianie uległy również zasady odliczania podatku z faktur wystawionych przez małych podatników. W przypadku nabycia towarów i usług od małego podatnika rozliczającego się metodą kasową podatnik może odliczyć kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym uregulował należność na rzecz małego podatnika. Uregulowanie należności w części uprawnia go do odliczenia podatku naliczonego w tej części.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: