eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Metoda kasowa w podatku VAT: pismo do 15 stycznia 2013 r.

Metoda kasowa w podatku VAT: pismo do 15 stycznia 2013 r.

2013-01-15 10:11

Metoda kasowa w podatku VAT: pismo do 15 stycznia 2013 r.

VAT © Ruff - Fotolia.com

Mali podatnicy, którzy postanowili rozliczać podatek VAT wg metody kasowej, muszą o tym fakcie zawiadomić fiskusa. Dzisiaj mija termin złożenia stosownego pisma, jeżeli z metody tej chcemy skorzystać od początku 2013 r. Po ostatnich zmianach rozliczania metodą kasową z całą pewnością zyska ona na popularności.

Przeczytaj także: Rozliczanie VAT przez małych podatników w 2013 r.

Metoda kasowa została uregulowana w art. 21 ustawy o podatku VAT. Przepis ten wskazuje, że mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:
  1. z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz czynnego podatnika VAT,
  2. z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz pozostałych podmiotów (w tym tzw. osób prywatnych)

Warto przy tym pamiętać, iż wcześniejsze otrzymanie jedynie części zapłaty, powoduje powstanie obowiązku podatkowego tylko w stosunku do tej części. Co za tym idzie, dzięki metodzie kasowej co do zasady podatnik musi zapłacić do fiskusa podatek VAT od dokonanej sprzedaży dopiero po fizycznym otrzymaniu zapłaty.

Aby z tej metody skorzystać, trzeba jednak najpierw pisemnie zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego. Jest na to czas do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik zamierza stosować tę metodę (kasową).

Jak nietrudno zauważyć, zgodnie z powyższym podatnik, który na chwilę obecną stosownego zawiadomienia w urzędzie nie złożył, najwcześniej będzie mógł rozliczać metodę kasową poczynając od drugiego kwartału 2013 r.

Zgodnie z brzmieniem przepisów zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług tak faktycznie powinno być. Warto jednak pamiętać, że mocą ustawy z dnia z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (tzw. III ustawa deregulacyjna) ustawodawca wprowadził bardzo istotne (korzystne dla podatników) zmiany w metodzie kasowej, które zaczęły obowiązywać od początku bieżącego roku. Ponieważ na zapoznanie się z nimi nie było zbyt wiele czasu, wydłużył on także w art. 22 III ustawy deregulacyjnej czas, w którym podatnicy muszą podjąć decyzję o stosowaniu (bądź nie) tej metody w 2013 r..

Otóż przepis ten mówi, że mały podatnik, który wybrał stosowanie metody kasowej w rozumieniu art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, w brzmieniu dotychczasowym, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, może z niej zrezygnować z dniem 1 stycznia 2013 r., pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 stycznia 2013 r.

fot. Ruff - Fotolia.com

VAT

Mali podatnicy, którzy postanowili rozliczać podatek VAT wg metody kasowej, muszą o tym fakcie zawiadomić fiskusa. Dzisiaj mija termin złożenia stosownego pisma, jeżeli z metody tej chcemy skorzystać od początku 2013 r.


Z drugiej strony mały podatnik może także wybrać stosowanie metody kasowej, w brzmieniu nadanym III ustawą deregulacyjną, od dnia 1 stycznia 2013 r., pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 stycznia 2013 r.

Tym samym do dzisiaj podatnik musi złożyć w urzędzie skarbowym stosowne zawiadomienie, jeżeli zamierza rozliczać się z podatku od towarów i usług metodą kasową od stycznia 2013 r.


Małym podatnikiem jest podatnik
a) u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (na rok 2013 limit ten wynosi4 922 000 zł),
b) prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami inwestycyjnymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 45.000 euro (na rok 2013 limit ten wynosi 185 000 zł)


Do pobrania:
Zawiadomienie o wyborze metody kasowej rozliczania podatku VAT
Faktura metoda kasowa

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: