eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Działalność rolnicza: rezygnacja ze zwolnienia a korekta VAT

Działalność rolnicza: rezygnacja ze zwolnienia a korekta VAT

2013-08-13 12:59

Przeczytaj także: VAT od środków trwałych przekazanych z firmy do gospodarstwa rolnego



Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzają jednocześnie zasadę, że do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uprawniona jest tylko i wyłącznie jedna osoba fizyczna spośród tych, które prowadzą wspólne gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie. Dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego skutkuje tym, że faktury dotyczące tego gospodarstwa będą wystawiane na tę właśnie osobę, która dokonała zgłoszenia rejestracyjnego. Jednocześnie ta sama osoba występować będzie w roli zbywcy (dostawcy) przy sprzedaży (dostawie) produktów rolnych, bądź też usługodawcy przy świadczeniu usług rolniczych.

Uwzględniając przytoczone regulacje, stwierdzić należy, iż w sytuacji gdy Wnioskodawca złożył zgłoszenie rejestracyjne dla potrzeb podatku od towarów i usług w ramach prowadzonego wraz z żoną gospodarstwa rolnego, aby przysługiwało Jemu prawo do odliczenia podatku naliczonego, oprócz obligatoryjnego warunku związku dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi, musi być wskazany jako nabywca na otrzymywanych fakturach VAT. W przedmiotowej sprawie warunek ten został spełniony – Wnioskodawca występuje bowiem jako nabywca, zaś okoliczności tej nie zmienia fakt, że niektóre faktury, dokumentujące dokonane zakupy, wystawione zostały na imiona obojga małżonków, a więc obojga współwłaścicieli ww. gospodarstwa.

Wnioskodawca jako rolnik ryczałtowy nie miał możliwości skorzystania z prawa odliczenia podatku naliczonego wynikających z otrzymanych faktur na podstawie cyt. wyżej art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem w momencie nabycia oraz realizacji inwestycji podatek ten nie podlegał odliczeniu z uwagi na pierwotne przeznaczenie poniesionych wydatków dla celów prowadzenia działalności zwolnionej od podatku.

Jednak z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca od dnia 1 września 2010 r. zarejestrował się jako podatnik VAT czynny, a tym samym począwszy od tego dnia rozpoczął w ramach prowadzonej działalności rolniczej wykonywanie czynności opodatkowanych, więc w kwestii możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami dotyczącymi nabycia ciągnika oraz realizacji inwestycji – nakłady na budowę chlewni - znajdują zastosowanie przepisy art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności ust. 1, 2, 3 oraz 7.

Na skutek rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego z dniem 1 września 2010 r. zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie do art. 91 ust. 1 - 3 ustawy istnieje możliwość skorygowania odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu maszyn i realizacji inwestycji, gdyż wydatki te służą czynnościom opodatkowanym, tj. działalności rolniczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych od dnia 1 września 2010 r.

Wobec powyższego Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego poprzez dokonanie korekty podatku naliczonego z tytułu zakup środka trwałego, którego wartość początkowa przekracza 15.000 zł. Przedmiotowej korekty należy dokonać w korekcie deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty tj. za miesiąc styczeń, w którym nastąpiła zmiana przeznaczenia, w wysokości 1/5 kwot podatku naliczonego przy nabyciu wyżej wymienionego środka trwałego z faktury dokumentującej zakup.

Należy zaznaczyć, iż w przypadku wykorzystania przedmiotowego środka trwałego do czynności opodatkowanych od września 2010 r., oddanego do użytkowania w lutym 2007 r., istnieje możliwość odliczenia 1/5 kwoty podatku naliczonego za każdy rok, w którym przedmiotowy środek trwały jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Pierwsza korekta powinna zostać dokonana za 2010 r. w korekcie deklaracji dla podatku od towarów i usług składanej za pierwszy okres rozliczeniowy 2011 r. Wnioskodawcy przysługuje również prawo do korekty za rok 2011 w wysokości 1/5 podatku naliczonego.

Natomiast odnośnie faktur związanych z budową chlewni należy zaznaczyć, iż w przypadku wykorzystania chlewni do czynności opodatkowanych od września 2010 r., oddanego do użytkowania w lutym 2005 r., istnieje możliwość odliczenia 1/10 kwoty podatku naliczonego za każdy rok, w którym przedmiotowy budynek jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Pierwsza korekta powinna zostać dokonana za 2010 r. w korekcie deklaracji dla podatku od towarów i usług składanej za pierwszy okres rozliczeniowy 2011 r. Kolejne korekty powinny zostać dokonane za 2011 r. w korekcie deklaracji dla podatku od towarów i usług składanej za pierwszy okres rozliczeniowy 2012 r. i za 2012 r. w korekcie deklaracji dla podatku od towarów i usług składanej za pierwszy okres rozliczeniowy 2013 r.

Jeżeli do końca 10-letniego okresu korekty chlewnia będzie wykorzystywana wyłącznie do czynności opodatkowanych Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do korekty za kolejne lata (tj. za lata 2013, 2014), każdorazowo w wysokości 1/10 podatku naliczonego. Jeżeli natomiast w okresie tym nastąpi kolejna zamiana przeznaczenia chlewni, Wnioskodawca winien dokonać stosownej korekty.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: