eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek PCC a przekazanie nieruchomości spółki wspólnikom

Podatek PCC a przekazanie nieruchomości spółki wspólnikom

2013-09-21 09:07

Podatek PCC a przekazanie nieruchomości spółki wspólnikom

Podatek PCC a przekazanie nieruchomości spółki wspólnikom © hansenn - Fotolia.com

Przekazanie nieruchomości zabudowanej udziałowcom spółki w ramach majątku polikwidacyjnego spółki, nie zostało wymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Co za tym idzie, czynność taka nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 09.09.2013 r. nr IPTPB2/436-80/13-4/KR.

Przeczytaj także: Podatek PCC od przekształcenia spółki osobowej?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Przy zakładaniu spółki z o.o. wspólnicy wnieśli do niej nieruchomość zabudowaną, na którą składały się grunt, dwa budynki magazynowe (hala duża i mała), budynek socjalno-administracyjny, ogrodzenie i utwardzenie placu. W czasie prowadzenia działalności spółka ponosiła nakłady zwiększające wartość tej nieruchomości. Mianowicie wykonała zjazd z drogi powiatowej, przyłącze wodociągowe do sieci gminnej, modernizację budynku socjalno-administracyjnego. 1 lutego 2012 r. podjęto uchwałę o rozwiązaniu spółki i otwarciu likwidacji. Likwidacja dobiega końca. Wskazana nieruchomość wchodzi w skład majątku likwidacyjnego i ma zostać przekazana wspólnikom jako współwłasność w równych częściach. Zadano pytanie, czy czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 101 poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
a. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
c. (uchylona),
d. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
e. umowy dożywocia,
f. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
g. (uchylona),
h. ustanowienie hipoteki,
i. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j. umowy depozytu nieprawidłowego,
k. umowy spółki.

fot. hansenn - Fotolia.com

Podatek PCC a przekazanie nieruchomości spółki wspólnikom

Przekazanie nieruchomości zabudowanej udziałowcom spółki w ramach majątku polikwidacyjnego spółki, nie zostało wymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Co za tym idzie, czynność taka nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.


Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, to dla oceny czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Szczegółowe określenie zakresu przedmiotowego ma określone konsekwencje. Ustawodawca, wprowadzając zasadę numerus clausus czynności podlegających opodatkowaniu, wyłączył inne podobne, które nie zostały wyraźnie wskazane w przepisie. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.(…)

Mając na uwadze powyższe oraz powołane wyżej przepisy prawa podatkowego, należy stwierdzić, że przekazanie przez Wnioskodawcę przedmiotowej nieruchomości zabudowanej udziałowcom spółki w ramach majątku polikwidacyjnego spółki, nie zostało wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. A zatem, powyższa czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: