eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dzierżawa pojemników na odpady to nie ich zbieranie i odbiór

Dzierżawa pojemników na odpady to nie ich zbieranie i odbiór

2013-11-03 00:05

Dzierżawa pojemników na odpady to nie ich zbieranie i odbiór

Dzierżawa pojemników na odpady to nie ich zbieranie i odbiór © puckillustrations - Fotolia.com

Dzierżawa pojemników na odpady na rzecz firm, nie jest świadczona wraz z usługą zbierania, odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów, która to usługa świadczona jest na rzecz Gminy. Usługa dzierżawy pojemników na rzecz podmiotów jest odrębnym świadczeniem i w związku z tym podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 15.10.2013 r. nr IPTPP4/443-469/13-4/MK.

Przeczytaj także: Gospodarka odpadami: spółdzielnia naliczy podatek VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Do końca czerwca 2013 r. firma wykonywała na terenie gminy dla ludności i firm usługi związane ze zbieraniem odpadów komunalnych. Usługi te były objęte 8% stawką podatku VAT. W ich ramach mieściła się dzierżawa pojemników na odpady, którą to wnioskodawca obciążał niektóre firmy nieposiadające swoich pojemników. Obecnie właścicielem odpadów jest gmina, z którą to wnioskodawca zawarł umowę na odbieranie, zbieranie, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstałych na jej terenie. Za czynności te gmina będzie płacić opłatę zryczałtowaną na podstawie jednej faktury wystawionej za dany miesiąc. Świadczone usługi będą opodatkowane stawką 8%. Spółka zabezpieczy pojemniki na odpady dla budynków zamieszkałych, natomiast firmy z budynków niezamieszkałych mają obowiązek posiadać swoje pojemniki. Do tej pory dla większości firm wnioskodawca prowadził dzierżawę pojemników jako usługę wykonywaną w ramach umowy na odbiór i transport odpadów opodatkowaną stawką VAT 8 %. Obecnie firmy dalej chcą dzierżawić od niego pojemniki. Dzierżawa pojemników zawarta jest w odrębnej umowie, lecz nie jest traktowana jako odrębna usługa, gdyż w przedmiocie umowy zawartej z gminą w sprawie odbierania transportu i zagospodarowywania odpadów nie został ujęty obowiązek dostarczania pojemników przedsiębiorcom, jak ma to miejsce w przypadku mieszkańców. Zadano pytanie, jaką stawkę podatku VAT należy stosować do dzierżawy tych pojemników? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

fot. puckillustrations - Fotolia.com

Dzierżawa pojemników na odpady to nie ich zbieranie i odbiór

Dzierżawa pojemników na odpady na rzecz firm, nie jest świadczona wraz z usługą zbierania, odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów, która to usługa świadczona jest na rzecz Gminy. Usługa dzierżawy pojemników na rzecz podmiotów jest odrębnym świadczeniem i w związku z tym podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT.


Z kolei przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Należy zaznaczyć, że w myśl art. 5a ww. ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Od dnia 1 stycznia 2011r. dla potrzeb podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku.
I tak, w myśl art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Na mocy art. art. 146a pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f:
• stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,
• stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

Zastosowanie obniżonych stawek podatku lub zwolnienie od podatku możliwe jest jednak tylko wówczas, gdy wynika to wprost z ustawy lub przepisów wykonawczych do ustawy.(…)

W sprawie będącej przedmiotem wniosku wyjaśnienia wymaga, czy usługa dzierżawienia pojemników na odpady komunalne stanowi usługę pomocniczą do usługi zbierania odpadów komunalnych innych niż niebezpieczne nadające się do recyklingu sklasyfikowane wg PKWiU pod nr 38.11.11.0 i w związku z tym opodatkowaną stawką VAT w wysokości 8%, w przypadku gdy dzierżawa pojemników odbywa się na rzecz Firm i z tymi Firmami są zawarte umowy na dzierżawę, a umowa na odbiór odpadów zawarta jest z Gminą.

Odnosząc się do powyższego należy wskazać, że co do zasady, każde świadczenie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne, jednak w sytuacji gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: