eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochody "osobowe": nowa korekta podatku VAT w 2014 r.

Samochody "osobowe": nowa korekta podatku VAT w 2014 r.

2014-03-31 13:40

Samochody "osobowe": nowa korekta podatku VAT w 2014 r.

Samochody osobowe: nowa korekta podatku VAT w 2014 r. © Minerva Studio - Fotolia.com

Z dniem 01 kwietnia 2014 r. wejdzie w życie nowy art. 90b ustawy o podatku od towarów i usług, który wprowadzi tzw. system korekt tego podatku w stosunku do nabycia czy importu samochodów, który to ograniczy bądź rozszerzy prawo do odliczenia tego podatku z uwagi na sposób (a dokładniej mówiąc jego zmianę) wykorzystywania pojazdu.

Przeczytaj także: Wykup z leasingu i sprzedaż samochodu osobowego w podatku VAT

Wskazana wyżej regulacja odnosić się będzie do pojazdów samochodowych i zostanie wprowadzona ustawą z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która to określa na nowo zasady odliczania podatku VAT związanego właśnie z samochodami (Dziennik Ustaw z 2014 r. poz. 312). Ustawa ta dodaje jednocześnie do przepisów VAT-owskich definicję pojazdów samochodowych, którymi będą pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Wymieniona we wstępie korekta przede wszystkim będzie się tyczyć zakupu, importu czy wytworzenia samochodów, w stosunku do których z zasady nie przysługuje podatnikom pełne prawo do odliczenia podatku VAT. Przypomnijmy bowiem, że zgodnie z nowymi regulacjami wprowadzonymi przez powyższą ustawę, pełnego prawa do odliczenia VAT nie będą dawać obecne:
  • samochody osobowe
  • pojazdy posiadające jedynie homologację samochodów ciężarowych o określonej ładowności
  • samochody ciężarowe o DMC poniżej 3,5 tony z adnotacją VAT-2, a także z adnotacją VAT-3 czy VAT-4 posiadające więcej niż jeden rząd siedzeń

Pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, bez potrzeby spełniania dodatkowych warunków, będą dawać natomiast przede wszystkim samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony a także pojazdy przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą. Prawo takie zachowają również kupujący pojazdy o przeznaczeniu specjalnym wskazane w ustawie (np. koparki, żurawie samochodowe), samochody z adnotacją VAT-1, a także VAT-3 i VAT-4 o ile będą miały jeden rząd siedzeń. Wymienione w zdaniu poprzednim spełniają jednak definicję pojazdów samochodowych, do których system korekt co do zasady również się odnosi (w zakresie ograniczenia odliczenia).

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Samochody osobowe: nowa korekta podatku VAT w 2014 r.

Z dniem 01 kwietnia 2014 r. wejdzie w życie nowy art. 90b ustawy o podatku od towarów i usług, który wprowadzi tzw. system korekt tego podatku w stosunku do nabycia czy importu samochodów, który to ograniczy bądź rozszerzy prawo do odliczenia tego podatku z uwagi na sposób (a dokładniej mówiąc jego zmianę) wykorzystywania pojazdu.


Niemniej przy zakupie, imporcie czy wytworzeniu pojazdów wskazanych w poprzednim akapicie podatnicy mogą bez większych trudności odliczyć pełny VAT (oczywiście gdy służą one wykonywaniu jedynie czynności opodatkowanych). W przypadku aut pozostałych, co do zasady podatnicy będą mogli natomiast odliczyć 50% podatku naliczonego, chyba że pojazdy te będą służyć jedynie działalności gospodarczej, co jednak będzie musiało zostać w odpowiedni sposób udokumentowane (m.in. poprzez odpowiednie zawiadomienie urzędu skarbowego oraz zaprowadzenie dla tych pojazdów szczegółowej ewidencji ich przebiegu). Zdaje się, że przede wszystkim dla tych pojazdów została przewidziana nowa regulacja zawarta w art. 90b ustawy, określająca sposób dokonywania korekt przy zmianie ich wykorzystywania.

Wracając do systemu korekt, ustawodawca w pierwszej kolejności wskazuje, że jeżeli w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy, o którym mowa w art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) (tj. pojazd samochodowy w myśl przepisów prawa o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej), nastąpi zmiana jego wykorzystywania na wykorzystywanie do celów działalności gospodarczej i do celów innych niż działalność gospodarcza, podatnik jest obowiązany do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu (a więc w uproszczeniu mówiąc podatnik, który odliczył pełny podatek VAT przy zakupie, będzie musiał zmniejszyć odliczenie, jeżeli we wskazanym okresie pojazd przestanie służyć jedynie działalności gospodarczej). Przepis ten (określony w art. 90b ust. 1 pkt 1) nie odnosi się do pojazdów przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Drugi przypadek, określony w art. 90b ust. 1 pkt 2ustawy, tyczy się jedynie tych pojazdów, w stosunku do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia jedynie 50% VAT-u. Otóż jeżeli w terminie 60 miesięcy od ich nabycia, importu czy też oddania do używania, nastąpi zmiana wykorzystywania takiego pojazdu na wykorzystywanie wyłącznie do działalności gospodarczej, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu.
W uproszczeniu zatem mówiąc, jeżeli przykładowo po zakupie samochodu, od którego odliczono 50% podatku naliczonego podatnik uzna, że będzie go wykorzystywał jedynie na potrzeby firmowe, co zostanie potwierdzone niezbędną dokumentacją, będzie mógł odliczyć pewną część wcześniej nieodliczonego podatku.

Trzecia sytuacja odnosi się do sprzedaży samochodów wyżej wymienionych. I tak, jeżeli sprzedaż pojazdu nastąpi w okresie korekty, uznaje się, że wykorzystywanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej aż do końca okresu korekty. Tym samym ustawodawca przyjął, iż sprzedaż samochodu, przy nabyciu którego podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia, jest równoznaczna ze zmianą jego wykorzystywania z „mieszanego” na związane wyłącznie z działalnością gospodarczą (co wydaje się być uzasadnione, jako że czynność zbycia będzie tutaj obarczona podatkiem VAT).
W konsekwencji z chwilą sprzedaży podatnik będzie miał prawo do korekty nieodliczonego VAT przy np. nabyciu pojazdu.

Oczywiście korekta ta (zarówno na plus jak i minus) nie obejmie całej wartości podatku. Na jej potrzeby będzie się bowiem uznawać, że pojazd samochodowy odpowiednio nie jest już wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej albo jest wykorzystywany wyłącznie do takiej działalności począwszy od miesiąca, w którym nastąpiła zmiana jego wykorzystywania. Korekty tej dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty (trzeba będzie zatem każdorazowo określić ilość pozostałych miesięcy objętych okresem korekty).

Wskazany wyżej system korekt będzie się odnosił wyłącznie do pojazdów samochodowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika od 1 kwietnia 2014 r. (tym samym podatnicy, którzy nabędą wcześniej np. pojazd z homologacją samochodu ciężarowego, od zakupu którego odliczą pełną kwotę VAT, nie będą musieli dokonywać jej korekty nawet w przypadku braku zaprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz zgłoszenia go do urzędu). Wyjątkiem będzie sprzedaż samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych nabytych, importowanych czy wytworzonych przed tą datą, a uprawniających do ograniczonego odliczenia podatku naliczonego (do 50 proc. lub 60 proc. nie więcej jednak niż odpowiednio 5 lub 6 tys. zł). Przy ich sprzedaży przepisy o korektach również będą stosowane, co da podatnikom możliwość odzyskania części wcześniej nieodliczonego podatku.

W przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 tys. zł okres korekty został skrócony do 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: