Odliczenie podatku VAT od paliwa zakupionego do kosiarki
2015-07-14 13:08
![Odliczenie podatku VAT od paliwa zakupionego do kosiarki [© mirkorrosenau4 - Fotolia.com] Odliczenie podatku VAT od paliwa zakupionego do kosiarki](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/odliczenia-podatku-VAT/Odliczenie-podatku-VAT-od-paliwa-zakupionego-do-kosiarki-159634-200x133crop.jpg)
Kosiarka © mirkorrosenau4 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Odliczenie VAT od zakupu paliwa do samochodu bez homologacji?
Od 1 lipca 2015r. nastąpiło ustanie zakazu odliczania podatku VAT od zakupu (importu) paliwa.W konsekwencji podatnik ma prawo do odliczenia 50 % wydatków na paliwo wykorzystywane do samochodów osobowych użytkowanych do celów mieszanych (tj. działalność gospodarcza i cel prywatny). W praktyce jednak niniejsza zmiana nie wpływa w żaden sposób na prawo do odliczenia paliwa do kosiarek, gdyż dotyczy samochodów osobowych. Jakie zatem są zasady odliczania paliwa w omawianym przypadku?
Jeśli przedsiębiorca ustali, że kosiarka jest wykorzystywana właśnie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, następnym krokiem jest rozpoznanie prawa do pełnego odliczenia podatku VAT. W tym celu należy sięgnąć do ustawy z dnia 11 marca 2004r. (tekst jednolity: Dz. U. z 2011r., Nr 177, poz.1054 z późn.zm.) o podatku od towarów i usług – dalej zwaną w skrócie u.p.t.u.
W tym zakresie od 1 lipca nie pojawiły się oczywiście żadne zmiany.
fot. mirkorrosenau4 - Fotolia.com
Kosiarka
Sezon pięknych trawników twa na dobre. To dobry moment, żeby podjąć temat możliwości odliczenia podatku vat od paliwa do kosiarki.
Natomiast w sytuacji odmiennej, gdy pojazd jest wykorzystywany do celów mieszanych, tj. zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych do 30 czerwca 2015r. podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT w jakiejkolwiek wysokości od nabytego paliwa dla:
a) samochodów osobowych;
b) pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
- 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
- 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
- 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg;
Jednakże zasadniczą kwestia w tym przypadku jest ustalenie, czy paliwo zakupione z przeznaczeniem dla kosiarki może skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT – w rozumieniu, czy ten konkretny pojazd jest objęty regulacją w ramach ustawy o podatku VAT. Pojawia się zatem pytanie, co należy rozumieć przez pojazd samochodowy na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 34 u.p.t.u. ilekroć w niniejszej ustawie jest mowa o pojazdach samochodowych, należy przez to rozumieć pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Powyższa definicja odsyła do ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2012r. , poz. 1137 z późn.zm.), w której w ramach art. 2 pkt. 33 wskazano, że pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25km/h. Ponadto określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.
Podsumowując powyższe, jeśli kosiarka jest wykorzystywana w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie spełnia warunków uznania jej za pojazd samochodowy na gruncie ustawy prawo o ruchu drogowym, nie będzie wówczas stanowiła również pojazdu na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług, dla którego ma zastosowanie ograniczenie odliczenia podatku vat do 50%, a zatem właściciel kosiarki będzie mógł odliczyć vat od paliwa w pełnej wysokości.
![Samochód osobowy/ciężarowy w firmie - odliczanie podatku VAT [© gstockstudio - Fotolia.com] Samochód osobowy/ciężarowy w firmie - odliczanie podatku VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/odliczenia-podatku-VAT/Samochod-osobowy-ciezarowy-w-firmie-odliczanie-podatku-VAT-164464-150x100crop.jpg)
oprac. : Marta Mikosz / Ślązak, Zapiór i Wspólnicy
Przeczytaj także
-
Odliczenie VAT od paliwa do samochodu: ważne miejsce parkowania
-
Dojazd do/z pracy służbowym samochodem to cele prywatne?
-
Polska mogła ograniczyć odliczenie VAT od samochodów
-
Brak numeru rejestracyjnego samochodu a odliczenie VAT od paliwa
-
Prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa do samochodu
-
Wynajem samochodu pracownikowi uprawnia do odliczenia 100% VAT
-
Parkowanie samochodu u pracownika z pełnym odliczeniem VAT?
-
Tylko szczegółowa ewidencja przebiegu pojazdu w podatku VAT
-
Parkowanie samochodu osobowego pod domem z pełnym odliczeniem VAT
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
inFakt Check: analiza podatkowych obietnic wyborczych Konfederacji
-
inFakt Check: analiza podatkowych obietnic wyborczych Polski 2050
-
Niezgłoszone w terminie nabycie spadku a możliwość dochodzenia przez US zapłaty podatku
-
Płaca minimalna przyjęta przez rząd. Koszt zatrudnienia pracownika w 2024 r. znacznie wzrośnie