eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatek od najmu nieruchomości: od 2015 r. oświadczenie tylko raz

Podatek od najmu nieruchomości: od 2015 r. oświadczenie tylko raz

2014-10-22 13:59

Przeczytaj także: Podatek od najmu: oświadczenie tylko raz? - tak ale od 2016 r.


Tak dokonany wybór obowiązuje przez cały rok (w tym także przy rozliczania przychodu w zeznaniu rocznym), chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z tego tytułu.

Oczywiście ten z małżonków, który rozlicza przychody ze wspólnego najmu, także może je opodatkować skalą podatkową bądź ryczałtem ewidencjonowanym.

Niemniej ostatnie ze wskazanych oświadczeń (a więc o wyborze rozliczania przychodów z najmu przez jednego z małżonków) od innych różni się tym, że nie jest wiążące w latach następnych. Oznacza to, iż jeżeli w latach kolejnych małżonkowie nadal chcą, aby przychód z najmu rozliczało tylko jedno z nich, konieczne jest składanie takiego oświadczenia co roku.

Niestety wielu podatników o tym nie wie bądź zapomina, co może pociągać za sobą bardzo niemiłe konsekwencje. Jeżeli bowiem małżonkowie postanowili rozliczać przychody z najmu ryczałtem, przy czym oświadczenie takie złożył tylko jeden z nich, tylko jemu ta forma opodatkowania przysługuje. Wszystko jest dobrze w roku, w którym zostało też złożone oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z najmu przez jednego z małżonków.

Niemniej jeżeli takie oświadczenie nie zostało złożone na początku następnego roku, do rozliczania tego przychodu obowiązani są oboje małżonkowie, przy czym prawo do ryczałtu przysługuje jedynie temu z nich, który tę formę opodatkowania wybrał. Oznacza to, że drugi z małżonków, który nawet nie był świadomy tego, że winien rozliczać się z przychodów z najmu, uzyskiwane z tego tytułu przychody będzie musiał rozliczyć wg skali podatkowej. Bardzo często jednak dowiaduje się o tym dopiero po złożeniu zeznania, kiedy to wskutek jego weryfikacji przez organ podatkowy okazuje się, że nie zostały w nim w ogóle ujęte przychody z najmu. To z kolei wiąże się z jego korektą (a często także zmianą, z PIT-37 na PIT-36), wykazaniem dodatkowego przychodu i dochodu, a więc także i wyższego podatku oraz zapłatą odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek (od przychodów z najmu).

U drugiego z małżonków, który rozliczył całość przychodów, a powinien połowę, powstaje natomiast nadpłata podatku, co także wiąże się z korektą zeznania. Korektę taką trzeba będzie złożyć nawet wówczas, gdy małżonkowie rozliczają się wspólnie, zaś dla przychodów z najmu, jako forma opodatkowania, została wybrana skala podatkowa, mimo że roczne zobowiązanie podatkowe w takiej sytuacji nie zostało zaniżone. Ponadto w tym przypadku także po stronie małżonka, który przychodów z najmu nie wykazywał i nie opłacał zaliczek na podatek z tego tytułu (poza sytuacją, w której zaliczki takie nie występowały na zbyt niski dochód czy też ponoszoną z tego tytułu stratę) także powstanie zaległość podatkowa od niezapłaconych zaliczek (które to stają się zaległością podatkową), co wiąże się z koniecznością zapłaty także odsetek za zwłokę.

Wszystko jednak zmieni się z dniem 01 stycznia 2015 roku. Do ustaw podatkowych ustawodawca dodał bowiem niezbędne regulacje mówiące o tym, że raz złożone oświadczenie o opodatkowaniu przychodów z najmu przez jednego z małżonków, będzie ważne także w latach następnych, chyba że małżonkowie zawiadomią fiskusa o rezygnacji z tego uprawnienia.
Dodany z dniem 01.01.2015 r. art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: Wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 3, dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany, ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6, pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, małżonkowie zawiadomią w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków.

Dodany z dniem 01.01.2015 r. art. 12 ust. 8a ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym: Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 6, dotyczy również lat następnych, chyba że w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, małżonkowie zawiadomią w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: