eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

2014-10-25 07:38

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn © gukodo - Fotolia.com

Instytucja ulgi mieszkaniowej przewidziana jest w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r., poz. 93, nr 768 tekst jeden. ze zm.), dalej: Ustawa. Pozwala ona na znaczące obniżenie podstawy opodatkowania, w przypadku nabycia na własność lub współwłasność budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie.

Przeczytaj także: Pułapka podatkowa przy umowach darowizny w rodzinie

Istotną kwestią w przypadku ulgi mieszkaniowej jest to, że skorzystać z niej mogą osoby zaliczane do wszystkich trzech grup podatkowych, przy czym trzeba pamiętać, iż tytuły nabycia wyżej wymienionych składników majątku są różne dla każdej z tych grup. Ponadto, co dotyczy wyłącznie osób z tzw. III grupy podatkowej, przesłanką uprawniającą je do skorzystania z ulgi, jest dodatkowo sprawowanie opieki nad spadkodawcą na podstawie pisemnej umowy z podpisem notarialnie poświadczonym, przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza.

Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej obdarowani, spadkobiercy lub zapisobiorcy muszą spełniać łącznie następujące warunki:
  1. nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  2. nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lun prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  3. nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;
  4. będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:
  • od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego - jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,
  • od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

fot. gukodo - Fotolia.com

Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

Instytucja ulgi mieszkaniowej pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania, w przypadku nabycia na własność lub współwłasność budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Jeżeli nabywca jest współwłaścicielem innego budynku lub lokalu mieszkalnego, również może skorzystać z ulgi, ponieważ jedynie własność tych nieruchomości mogłaby wyłączyć dopuszczalność sięgnięcia po tę instytucję.
Zaznaczyć należy, że ulga mieszkaniowa nie jest zwolnieniem podatkowym- takim jak np. zwolnienie wprowadzone przez ustawodawcę w art. 4a Ustawy, a właśnie ulgą, która pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania. Oznacza to, że w przypadku dziedziczenia budynku mieszkalnego wraz z działką gruntu, ulgą objęta zostanie wyłącznie wartość budynku mieszkalnego i to wyłącznie do wysokości nieprzekraczającej 110 m2 jego powierzchni użytkowej. Przywołane zwolnienie z art. 4a dotyczy natomiast całkowitego zwolnienia z podatku nabywców należących do tzw. grupy „zerowej” (która nie pokrywa się z I grupą podatkową), którzy spełnią dodatkowe przesłanki wymienione w treści Ustawy.

Przykładowo, w sytuacji, gdy spadkobierca należy właśnie do grupy „zerowej” (małżonek, zstępny, wstępny pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha) i co ważne- nabył spadek po dniu 1 stycznia 2007 r., może on skorzystać z najbardziej dogodnego zwolnienia podatkowego z art. 4a. Wystarczy, że w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku albo od dnia zarejestrowania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia, zgłosi nabycie własności rzeczy właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (należy w tym celu wypełnić formularz SD-Z2). W tym przypadku spadkobierca nie zapłaci podatku.
Warto również wskazać, iż zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, spadkobierca nabywa spadek w momencie otwarcia spadku, a ten otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Nie należy zatem mylić dnia nabycia własności w wyniku dziedziczenia, z dniem powstania obowiązku podatkowego.

Modyfikując okoliczności przywołanej wyżej sytuacji, może zdarzyć się tak, że będący spadkobiercą syn, który niewątpliwie należy do „zerowej” grupy podatkowej, dziedziczy dom mieszkalny wraz z działką gruntu po swoim ojcu, który zmarł w 2005 r. Od chwili śmierci ojca, a zatem od czasu nabycia własności budynku wraz z działką, syn nie podjął żadnych działań w celu uregulowania sytuacji prawnej nieruchomości. Dopiero w 2014 r. postanawia wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku, które pozwoli mu na dokonanie odpowiednich zmian w prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej. W takiej sytuacji syn nie będzie mógł skorzystać z całkowitego zwolnienia podatkowego, może natomiast sięgnąć po instytucję ulgi mieszkaniowej.

Datą graniczną, co zostało już wcześniej poruszone, jest dzień 1 stycznia 2007 r., kiedy to weszła w życie zmiana ustawy o podatku od spadków i darowizn. Śmierć najbliższych jaka nastąpiła po tej dacie, daje spadkobiercom możliwość uniknięcia zapłaty podatku (zwolnienie z art. 4a). Jeżeli natomiast zgon nastąpił przed tą datą- podstawa opodatkowania może zostać jedynie obniżona o odpowiednio wyliczoną wysokość przysługującej ulgi podatkowej.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn

    najlo9 / 2015-07-05 12:31:05

    a czy od kwoty 394.667,40 zł nie należałoby odjąć jeszcze kwoty wolnej od podatku tj. 9637 zł dla I grupy podatkowej i dopiero od tej kwoty (385.030,40 zł) liczyć podatek? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: