eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Świadczenie 500+ oraz alimenty w rocznym zeznaniu podatkowym

Świadczenie 500+ oraz alimenty w rocznym zeznaniu podatkowym

2019-01-03 13:48

Świadczenie 500+ oraz alimenty w rocznym zeznaniu podatkowym

Alimentów i 500 plus w PIT się nie ujmuje © anix - Fotolia.com

Załóżmy, że Pani Marta otrzymuje od byłego męża alimenty na trójkę ich wspólnych dzieci w wysokości 300 zł/dziecko. Nadto na dwójkę z tych dzieci uzyskuje także świadczenie 500+. Czy rozliczając PIT-a za 2018 r. powinna wartość otrzymanych alimentów oraz świadczenia 500+ doliczyć do dochodu i opodatkować?

Alimenty na dzieci


Art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że zwolnione od tego podatku są alimenty:
a) na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
b) na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a, otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł;

Otrzymywane alimenty na dzieci małoletnie są zatem zwolnione z podatku (nawet gdy drugi rodzic zgodził się je płacić dobrowolnie poza rozprawą sądową) i to bez względu na ich wysokość. W efekcie nie należy ich ujmować w rocznym PIT – tutaj bowiem wykazywane są jedynie przychody/dochody opodatkowane.

Sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej, gdyby Pani Marta otrzymywała alimenty na siebie. Wówczas to do kwoty 700 zł miesięcznie wprawdzie byłyby one zwolnione od podatku, ale tylko pod warunkiem, że ich wypłata następowałaby na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej.
W przeciwnym razie obowiązkowo należałoby je doliczyć do dochodów w rocznym PIT (podobnie jak alimenty zasądzone, których wartość przekroczyłaby miesięcznie 700 zł – tutaj opodatkowana jest tylko nadwyżka ponad ten limit).

fot. anix - Fotolia.com

Alimentów i 500 plus w PIT się nie ujmuje

W rocznym zeznaniu podatkowym ujmowane są jedynie dochody opodatkowane. Zabrakło w nim miejsca dla dochodów wyłączonych z opodatkowania bądź zwolnionych. A do tych ostatnich zalicza się właśnie większość alimentów, czy świadczenie 500+.


500+ w rocznym PIT


Świadczenie 500+ jest świadczeniem wychowawczym przyznawanym na podstawie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2018 r. poz. 2134). Art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi natomiast, że wolne od podatku są świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów oraz świadczenie wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

W rezultacie zatem także i tego świadczenia nie należy ujmować w rocznym rozliczeniu podatkowym.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: