eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wycena wpływu waluty na rachunek bankowy

Wycena wpływu waluty na rachunek bankowy

2012-06-04 11:57

Wycena wpływu waluty na rachunek bankowy

Waluty © Vladimir Koletic - Fotolia.com

Czy można stosować kurs średni NBP do wyceny wpływu waluty na rachunek walutowy?

Przeczytaj także: Zaliczki na WDT: podatek dochodowy

Zgodnie z brzmieniem art. 15a ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

fot. Vladimir Koletic - Fotolia.com

Waluty

Wycena wpływu waluty na rachunek bankowy

Mimo poglądu, że można ustalić kurs bankowy dla operacji wpływu, to w przypadku rachunku walutowego nie jest to już takie oczywiste. Potwierdza to na przykład interpretacja Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 9 marca 2012 r. (sygn. IPPB5/423-1174/11-2/IŚ), gdzie czytamy: „jeśli nie występuje operacja sprzedaży lub kupna waluty lub nie dochodzi do przewalutowania otrzymywanej należności lub płaconego zobowiązania z zastosowaniem faktycznego kursu, wynikającego z charakteru operacji (gdyż np. wpływ lub wypływ należności czy zobowiązania dokonywany jest na rachunek walutowy bez zastosowania przez bank konkretnego przeliczeniowego kursu walutowego) – jak ma to miejsce w stanie faktycznym rozpatrywanej sprawy – wówczas dla celów ustalenia podatkowych różnic kursowych, począwszy od dnia 1 stycznia 2012 r., zastosowanie znajdzie kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień”.

Podstawa prawna:
art. 15a ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.).


Czasopismo "Rachunkowość dla Praktyków" to praktyczne wskazówki dotyczące najnowszych zmian w podatkach, rachunkowości i ubezpieczeniach społecznych, przeznaczone dla doświadczonych księgowych i głównych księgowych, dla kogoś takiego jak Ty!

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: