eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › VAT 2013: Nowe zasady wystawiania faktur

VAT 2013: Nowe zasady wystawiania faktur

2012-12-14 13:34

VAT 2013: Nowe zasady wystawiania faktur

Faktura © lagom - Fotolia.com

Dwa tygodnie - tyle czasu zostało przedsiębiorcom na dostosowanie używanych programów do fakturowania i wprowadzenie nowych procedur. Jest już pewne, że zmienione zasady fakturowania będą obowiązywać od nowego roku.

Przeczytaj także: Jak zmienią się zasady wystawiania faktur w 2013 r.?

Najbliższe dwa tygodnie będę dla przedsiębiorców gorącym okresem i to nie tylko z uwagi na przedświąteczny ruch w biznesie ale też konieczność przygotowania się do wchodzących z początkiem przyszłego roku zmian w prawie podatkowym. A zmian tych będzie sporo i będą one dotyczyć zarówno podatków dochodowych, jak i VAT. Już od stycznia przedsiębiorców czekają np. nowe zasady korygowania kosztów i odliczeń podatku od towarów i usług w przypadku, gdy faktura nie została opłacona w terminie. Od nowego roku zmienią się też zasady fakturowania. Sama nowelizacja ustawy o VAT co prawda przesunęła ten termin na początek 2014, ale minister finansów wydał przedwczoraj rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady wystawiania i korygowania faktur.

Celem zmian ujętych w rozporządzeniu jest co prawda uproszczenie wystawiania faktur, a tym samym redukcja obowiązków administracyjnych, jednak wymaga to czasu na przygotowanie się do wystawiania faktur na nowych zasadach. Na szczęście większość zmian nie jest obowiązkowa. Poniżej przedstawiamy wybrane nowości z informacją, które z nich mają charakter fakultatywny, a które muszą być wdrożone. Jednak dokonując aktualizacji programu do wystawiania faktur warto sprawę przemyśleć kompleksowo, by w niedługim czasie nie wydawać kolejnych kwot na ponowne dostosowanie używanych narzędzi.

Mniej danych na fakturze – do wyboru
Istotne są zmiany dotyczące danych, jakie trzeba będzie zamieszczać na fakturach. Część zmian jest fakultatywna i dotyczy przede wszystkim tych elementów, które już nie muszą być umieszczane, jak np. numer rejestracyjny pojazdu w przypadku sprzedaży paliwa. Nie oznacza to jednak, że od 1 stycznia takich danych już nie można zamieszczać. Trzeba bowiem pamiętać, że przepisy określają zakres minimalnych danych. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie by przedsiębiorca umieszczał na tym dokumencie dodatkowe informacje, które dla niego lub jego kontrahentów są istotne. W tym zakresie zmiany są więc fakultatywne.

fot. lagom - Fotolia.com

Faktura

Już od stycznia przedsiębiorców czekają nowe zasady korygowania kosztów i odliczeń podatku od towarów i usług w przypadku, gdy faktura nie została opłacona w terminie.


Obowiązkowa zmiana nazw faktur
Jednak zmianami objęty został także zakres danych obowiązkowych, a to oznacza, że trzeba odpowiednio zmodyfikować oprogramowanie by z początkiem roku na wystawianych fakturach były już nowe pozycje. I tak np. mali podatnicy nie będą już wystawiać faktur „VAT MP” lecz umieszczą na nich informację: „metoda kasowa”. Natomiast faktury wystawiane przez biura podróży, dla których podstawą opodatkowania jest marża, będę zawierały wyrazy: „procedura marży dla biur podróży”. Na podobne zmiany muszą się przygotować przedsiębiorcy sprzedający towary używane – zamieszczą na fakturze: „procedura marży – towary używane”. W przypadku sprzedaży dzieł sztuki faktura będzie musiała zawierać z kolei wyrazy: „procedura marży – dzieła sztuki” lub „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki”.

Możliwość wystawiania faktur uproszczonych do 450 zł
Wprowadzona została również możliwość wystawienia faktur uproszczonych (do kwoty 450 zł). Można więc będzie zrezygnować z umieszczania na fakturze imienia, nazwiska, nazwy firmy i adresu zarówno sprzedającego, jak i nabywcy. Nie trzeba będzie również podawać np. danych o ilości dostarczonych towarów czy wykonanych usług, jak również ich wartości netto, stawki podatku, czy kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Jednak chcąc wystawiać faktury uproszczone trzeba będzie umieścić na nich dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek kwotę podatku.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: