eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odliczenie podatku VAT z elektronicznego SAD przy imporcie

Odliczenie podatku VAT z elektronicznego SAD przy imporcie

2013-12-03 13:30

Odliczenie podatku VAT z elektronicznego SAD przy imporcie

Odliczenie podatku VAT z elektronicznego SAD przy imporcie ©  soleg - Fotolia.com

Aby spółka miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z dokumentu celnego, musiał istnieć związek pomiędzy importowanym towarem a czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez nią - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 12.11.2013 r. nr ITPP3/443-397/13/AT.

Przeczytaj także: Definicje eksportu i importu towarów w podatku VAT w 2013 r.

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka z o.o. nabyła od kontrahenta z Chin włókno szklane, które jest głównym elementem do produkcji przez spółkę łopat do elektrowni wiatrowych. Strony umówiły się na warunki dostawy wg Incoterms 2010, co zostało także wyraźnie wskazane na fakturze. W wyniku takiej dostawy wszelkie obciążenia związane z importem towaru spoczywają na eksporterze. Po przywozie towarów do Polski agencja celna działająca w imieniu spółki dokonała odprawy celnej i zgłosiła towar do procedury dopuszczenia do obrotu. W komunikacje PZC (elektroniczny SAD importowy) jako importer figuruje spółka i to ona jest obowiązana do uiszczeniu długu celnego. Należności celne oraz podatek VAT uiściła agencja celna w imieniu spółki, jednakże fizycznie środki na ten cel zostały przekazane agencji przez eksportera. Po otrzymaniu komunikatu PZC spółka rozliczyła podatek VAT. Zadano pytanie, czy powyższe postępowanie było prawidłowe? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W oparciu o dyspozycję art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi: w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5.

fot. soleg - Fotolia.com

Odliczenie podatku VAT z elektronicznego SAD przy imporcie

Aby spółka miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z dokumentu celnego, musiał istnieć związek pomiędzy importowanym towarem a czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez nią.


W myśl art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:
• w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18 (pkt 1);
• w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a (pkt 2a);
• w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33b (pkt 2b),
• w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi - za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze, z zastrzeżeniem art. 33a (pkt 5);
• w przypadku decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34 - w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał decyzję; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji (pkt 6).

Nadmienić należy, że art. 88 ustawy zawiera katalog obostrzeń ograniczających realizację prawa do odliczenia podatku.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega import towarów na terytorium kraju.
Import to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy).

Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

Jak stanowi art. 201 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE L Nr 302, poz. 1 ze zm.), dług celny w przywozie powstaje w wyniku dopuszczenia do obrotu towaru podlegającego należnościom przywozowym. Dłużnikiem jest zgłaszający, a w przypadku przedstawicielstwa pośredniego dłużnikiem jest również osoba, na rzecz której składane jest zgłoszenie celne (…) – art. 201 ust. 3 ww. WKC.

Podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 1b, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b, o czym stanowi art. 33 ust. 1 ustawy.

Jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celnego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych (art. 33 ust. 2 ustawy).
Po przyjęciu zgłoszenia celnego podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości (art. 33 ust. 3 ustawy).(…)

Analiza przytoczonych przepisów wskazuje, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem Wnioskodawca w niniejszej sprawie miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z dokumentu celnego, musiał istnieć związek pomiędzy importowanym towarem a czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Niego. Biorąc zatem pod uwagę powołane przepisy prawa w powiązaniu z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego ze zgłoszenia celnego importowego (otrzymany przez Wnioskodawcę komunikat PZC), o ile nie wystąpiły przesłanki wykluczające to prawo, określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: