eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zatrudnienie praktykanta a opodatkowanie kartą podatkową

Zatrudnienie praktykanta a opodatkowanie kartą podatkową

2013-12-19 13:12

Zatrudnienie praktykanta a opodatkowanie kartą podatkową

Zatrudnienie praktykanta a opodatkowanie kartą podatkową © kalou1927 - Fotolia.com

Zawarcie przez podatnika umowy o praktykach uczniowskich i studenckich nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 05.12.2013 r. nr ILPB1/415-1003/13-2/IM.

Przeczytaj także: Zmiana formy opodatkowania nowej firmy?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie naprawy i konserwacji maszyn oraz naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń peryferyjnych. Jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, zaś podatek dochodowy opłaca w formie karty podatkowej. Wnioskodawca zawiera ze szkołami i uczelniami umowy w celu odbycia praktyk przez ich uczniów i studentów. Za odbycie praktyki praktykant mógłby otrzymywać wynagrodzenie albo mógłby w nich uczestniczyć nieodpłatnie. Praktyki odbywałyby się zarówno w toku roku akademickiego jak i w okresie wakacyjnym. Wnioskodawca zadał pytanie, czy przyjęcie na praktykę uczniów lub studentów nieodpłatnie, bądź za wynagrodzeniem, ma wpływ na opłacany podatek w formie karty podatkowej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

fot. kalou1927 - Fotolia.com

Zatrudnienie praktykanta a opodatkowanie kartą podatkową

Zawarcie przez podatnika umowy o praktykach uczniowskich i studenckich nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej.


W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność usługową lub wytwórczo-usługową, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy, zwanej dalej „tabelą”, w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 do ustawy – przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

Stosownie do treści art. 25 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli:
1. złożą wniosek o zastosowanie opodatkowania w tej formie,
2. we wniosku, o którym mowa w pkt 1, zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli,
3. przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
4. nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
5. małżonek podatnika nie prowadzi działalności w tym samym zakresie,
6. nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
7. pozarolnicza działalność gospodarcza zgłoszona we wniosku, o którym mowa w pkt 1, nie jest prowadzona poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Z art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. b) ww. ustawy wynika, że przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego w odniesieniu do podatników, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1, do liczby pracowników nie wlicza się osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami o nauce zawodu lub przyuczaniu do wykonywania określonej pracy – w okresie nauki zawodu lub przyuczania oraz nie więcej niż trzech osób zatrudnionych w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu; na równi z osobami zatrudnionymi w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy traktuje się uczniów szkół średnich oraz studentów, zatrudnionych w okresie wakacji letnich i zimowych.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest naprawa i konserwacja maszyn oraz naprawa i konserwacja komputerów i urządzeń peryferyjnych. W przedsiębiorstwie wykorzystywany jest wysoce zaawansowany, specjalistyczny sprzęt oraz znajduje się laboratorium badawczo-rozwojowe, prowadzone przy współpracy z Politechniką Wrocławską. Wnioskodawca opłaca zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Zainteresowany rozważa umożliwienie w przyszłości odbywania praktyk przez uczniów lub studentów. Uczniowie lub studenci mogą być przyjęci na praktykę:
• w toku której nie współuczestniczą w wykonywaniu przez Wnioskodawcę usług i nie otrzymują z tego tytułu żadnego wynagrodzenia;
• w toku której nie współuczestniczą w wykonywaniu przez Wnioskodawcę usług i otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie (na podstawie umowy cywilnoprawnej);
• w toku której współuczestniczą w wykonywaniu przez Wnioskodawcę usług i nie otrzymują z tego tytułu wynagrodzenia;
• w toku której współuczestniczą w wykonywaniu przez Wnioskodawcę usług i otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie (na podstawie umowy cywilnoprawnej);
• w okresie wakacji letnich lub zimowych, w toku której współuczestniczą w wykonywaniu przez Wnioskodawcę usług, i są z tego tytułu zatrudniani na podstawie umowy o pracę.

Wobec powyższego, na tle przedstawionych informacji oraz w oparciu o obowiązujące regulacje prawne stwierdzić należy, że uczniowie lub studenci przyjęci na praktyki nie będą wliczani do limitu zatrudnienia przewidzianego dla działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę, co oznacza, że podpisanie takiej umowy pozostaje bez znaczenia dla oceny spełnienia warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej, wymienionych w art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Nie ma też wpływu na wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej (nie spowoduje wzrostu stawki karty podatkowej). Osoba przyjęta na praktyki nie będzie również traktowana jako osoba, o której mowa w art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, której zatrudnienie powodowałoby wyłączenie z opodatkowania w tej formie.

Reasumując powyższe, zawarcie przez Wnioskodawcę umowy o praktykach uczniowskich i studenckich nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej – przy spełnieniu pozostałych warunków określonych w art. 25 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: