eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Wypłata dywidendy: spółka jako płatnik podatku dochodowego

Wypłata dywidendy: spółka jako płatnik podatku dochodowego

2014-03-05 13:09

Wypłata dywidendy: spółka jako płatnik podatku dochodowego

Wypłata dywidendy: obowiązki podatkowe spoczywają na spółce © adam88xx - Fotolia.com

Zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podziale zysku, a jej realizacja należy do zarządu i on odpowiada za tę kwestię. Spółka bowiem ponosi odpowiedzialność jako płatnik za obliczenie, pobranie i odprowadzenie podatku, członkowie jej zarządu zaś na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej mogą odpowiadać za długi podatkowe spółki.

Przeczytaj także: Podatek u źródła przy sprzedaży udziałów

Dywidendy w rozumieniu przepisów podatkowych są dochodem z udziału w zyskach spółki. Obowiązki podatkowe związane z wypłatą dywidendy mogą się różnić w zależności od tego, kto dywidendę otrzymuje. Zależą m.in. od miejsca siedziby lub miejsca zamieszkania wspólnika.

Osoba prawna

W przypadku gdy odbiorcą dywidendy jest osoba prawna (podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych), należy odprowadzić podatek dochodowy w wysokości 19% uzyskanego przychodu. Koniecznie trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku wypłaty dywidend podmiotom zagranicznym pierwszeństwo przed przepisami polskiego prawa mają postanowienia umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zwolnienie podatkowe

Warto pamiętać, że zwolnione są od podatku dochodowego dochody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  3. spółka (o której mowa w pkt 2) posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1;
  4. spółka (o której mowa w pkt 2) nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Jednocześnie przy zwolnieniu konieczne jest posiadanie udziałów spółki wypłacającej dywidendę ze spółką otrzymującą nieprzerwanie przez okres dwóch lat. W przypadku określonym w punkcie 3 termin ten jest jednak zachowany, gdy upływa po dniu uzyskania tych dochodów. Natomiast w przypadku niedotrzymania warunku posiadania udziałów w tej wysokości nieprzerwanie przez okres dwóch lat spółka otrzymująca dywidendę jest obowiązana do zapłaty podatku, wraz z odsetkami za zwłokę, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym utraciła prawo do zwolnienia. Odsetki nalicza się od następnego dnia po dniu, w którym po raz pierwszy skorzystała ze zwolnienia.

fot. adam88xx - Fotolia.com

Wypłata dywidendy: obowiązki podatkowe spoczywają na spółce

Zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podziale zysku, a jej realizacja należy do zarządu i on odpowiada za tę kwestię. Spółka bowiem ponosi odpowiedzialność jako płatnik za obliczenie, pobranie i odprowadzenie podatku, członkowie jej zarządu zaś na podstawie art. 116 Ordynacji podatkowej mogą odpowiadać za długi podatkowe spółki.



Ważne!
Jeśli wspólnik spełnia kryteria do zwolnienia, to spółka powinna je zweryfikować, w szczególności warto potwierdzić jego siedzibę. W celu potwierdzenia uprawnień wspólnika do zwolnienia spółka powinna zażądać od niego certyfikatu rezydencji. To zaświadczenie wydane jest przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd.


Termin przekazania

Pobrany podatek należy przekazać w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według siedziby podatnika (czyli odbiorcy dywidendy). W przypadku podatników zagranicznych należy go przesłać na rachunek urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Trzeba też pamiętać, że spółka jako płatnik podatku:
  • polskim odbiorcom dywidend musi wystawić informację o wysokości pobranego podatku CIT-7. Informacja ta powinna zostać przesłana do udziałowców w terminie przekazania kwoty pobranego podatku, czyli do 7. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym wypłacono dywidendę;
  • w przypadku zagranicznych udziałowców musi sporządzić informację IFT-2/IFT-2R o dokonanych wypłatach i pobranym podatku oraz przesłać ją zarówno tym udziałowcom, jak i urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Należy to zrobić do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat;
  • w terminie do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym musi przesłać roczne deklaracje sporządzone według ustalonego wzoru (CIT-6R) do urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika. W przypadku zagranicznych podatników spółka musi je przesłać do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Osoba fizyczna

Dla osób fizycznych będących wspólnikami spółki przychód z dywidend stanowi przychód z kapitałów pieniężnych, który jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym (a więc bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu) w wysokości 19%. Podatku tego nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Dokonując wypłaty dywidendy, spółka ma obowiązek przekazać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonanych wypłat lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrała podatek. Przekazanie następuje na rachunek urzędu skarbowego, właściwego ze względu na siedzibę firmy. Podobnie jak w przypadku osób prawnych przy wypłacie dywidendy osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania za granicą pierwszeństwo przed polskimi przepisami prawa podatkowego mają postanowienia umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Spółka wypłacająca dywidendę ma także obowiązek przesłać do urzędu skarbowego właściwego dla płatnika roczną deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR. W przypadku wypłaty dywidendy osobom zagranicznym spółka jest zobowiązana do przekazania podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, właściwemu w sprawie opodatkowania osób zagranicznych informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osobę fizyczną niemającą w Polsce miejsca zamieszkania (IFT-1/IFT-1R). Należy zrobić to w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.


Portal SpolkaZoo.pl - serwis dla członków zarządów spółek z o.o. Praktyczne porady z zakresu prawa handlowego i zarządzania spółką, przydatne wzory dokumentów, informacje o zmianach w prawie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: