eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wydatki na własne cele mieszkaniowe w podatku dochodowym

Wydatki na własne cele mieszkaniowe w podatku dochodowym

2014-05-14 13:02

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania między małżonkami: fiskus kwestionuje ulgę mieszkaniową


Warunkiem zwolnienia podatkowego jest jednak wykazanie przez podatnika, że były to jego własne cele mieszkaniowe. Wydatkowanie przychodu na własne cele mieszkaniowe oznacza, że celem podatnika jest realizacja potrzeby zapewnienia sobie tzw. "dachu nad głową", dążenie, aby w tym nowym lokalu mieszkać. Wyraz "mieszkaniowe" w wyrażeniu "własne cele mieszkaniowe" należy odnosić do zamiaru zamieszkiwania związanego z różnymi sposobami wydatkowania przychodu, a nie do wydatkowania przychodu na nabycie mieszkania w znaczeniu przedmiotowym, bo przecież ustawodawca wyraźne przewidział, że cele mieszkaniowe mogą być zrealizowane także poprzez wydatki związane z innymi przedmiotami (np. dom, grunt).”

Odmiennie natomiast wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20 lipca 2012 roku o sygn. IPPB4/415-335/12-4/JK2: „Z literalnego brzmienia ww. przepisu wynika, że aby podatnik mógł skorzystać z powyższego zwolnienia, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości bądź udziału w nieruchomości musi zostać wydatkowany nie później niż w okresie dwóch lat od sprzedaży na cele w nim określone, m. in. na nabycie lokalu mieszkalnego. Innymi słowy, przeznaczenie przez Wnioskodawczynię przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości będzie mogło korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2009 r., pod warunkiem, że zakupiony lokal lub prawo do lokalu kwalifikowane będzie w chwili zakupu jako lokal mieszkalny. Bez znaczenia natomiast jest fakt, czy po zakupie lokal mieszkalny lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu będzie wynajmowane przez Wnioskodawczynię. Możliwości skorzystania z przedmiotowej ulgi nie reguluje bowiem późniejsze przeznaczenie zakupionego lokalu lub prawa do lokalu mieszkalnego. Aby skorzystać z przedmiotowego zwolnienia przychód uzyskany ze sprzedaży musi zostać wydatkowany nie później niż w okresie dwóch lat od sprzedaży na nabycie określonych ww. zwolnieniem nieruchomości.”. Podkreślenia wymaga, że Wnioskodawczyni posiadała tytuł prawny do innego lokalu, jeszcze przed zakupem tego lokalu mieszkalnego, który mógł stać się przedmiotem wynajmu.

Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 29 sierpnia 2013 roku o sygn. ITPB2/415-596/13/BK orzekł, iż „w sytuacji, gdy cały przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w drodze darowizny został wydatkowany na zakup opisanego lokalu mieszkalnego, dochód uzyskany przez Wnioskodawcę z tej sprzedaży korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.” W stanie faktycznym Wnioskodawca przychód uzyskany ze sprzedaży wydatkował na zakup lokalu mieszkalnego, w którym od 1 października 2012 roku wynajął pokój studentom, zaś pozostała część mieszkania pozostała do jego dyspozycji. W miarę możliwości Wnioskodawca dość często pomieszkiwał w tym lokalu, a w okresie letnim w nim mieszkał. Planował w najbliższej przyszłości, najpóźniej po przejściu na emeryturę, zamieszkać na stałe w zakupionym mieszkaniu, ze względów chociażby zdrowotnych (klimat). Organ pomimo, że Wnioskodawca wynajął część mieszkania studentom i nie mieszkał stale w lokalu przyjął, że wydatkowanie środków na jego nabycie zostało wykonane w ramach realizacji własnych celów mieszkaniowych.

Przepisy nie precyzują zatem co należy rozumieć dokładnie pod pojęciem "własnych celów mieszkaniowych", nie określają także kiedy te "własne cele mieszkaniowe" muszą być przez podatnika zrealizowane. Możliwa jest zatem i taka wykładnia, która zakłada czasowe przeznaczenie nieruchomości pod wynajem, z opcją np. późniejszego zamieszkania w nim przez podatnika. Ze względu jednak na rozbieżności interpretacyjne, aby uniknąć od razu problemów podatkowych dobrze byłoby wystąpić o wiążącą interpretację przepisów prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: