eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Problem z rozliczeniem VAT od samochodów "osobowych" 2014

Problem z rozliczeniem VAT od samochodów "osobowych" 2014

2014-05-15 13:41

Problem z rozliczeniem VAT od samochodów "osobowych" 2014

Problem z rozliczeniem VAT od samochodów „osobowych” 2014 © BlueSkyImages - Fotolia.com

Miesiąc kwiecień 2014 r. już minął, niemniej właśnie teraz mają z nim sporą bolączkę przedsiębiorcy. Do 25 maja muszą bowiem rozliczyć podatek VAT za ten miesiąc, stosując znowelizowane przepisy dotyczące odliczania tego podatku od samochodów. Obecnie część pojazdów, które wcześniej dawały pełne prawo do odliczenia VAT-u, bez dodatkowej biurokracji pozwalają na odliczenie jedynie 50% podatku naliczonego.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT od samochodów w 2014 r.: istotne terminy

01 kwiecień 2014 r. to data, którą wielu podatników zapamięta na długi czas. Z tym dniem bowiem weszły w życie przepisy wprowadzające chaos w zakresie odliczania podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, których zasadniczym zadaniem jest ograniczenie odliczenia podatku naliczonego.

I tak samochody z kratką ponownie nie dają obecnie pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego, a jedynie w wysokości 50% VATu wykazanego na fakturach zakupowych. Chodzi przy tym nie tylko o zakup paliwa, ale także inne wydatki związanych z ich używaniem i eksploatacją. Podobnie jest z częścią samochodów z tzw. przeglądem VAT, a więc dodatkowym badaniem technicznym potwierdzającym spełnienie określonych warunków wcześniej w ustawie wymienionych.
Chodzi o samochody mające stare zaświadczenia VAT-2, a także VAT-3 i VAT-4, które mają dwa i więcej rzędy siedzeń.

Ustawodawca nie zabrał oczywiście pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego w pełnym zakresie. Podatnik może odliczać od wymienionych wyżej wydatków ponoszonych na wskazane samochody VAT w 100%, o ile niejako dowiedzie, że wykorzystuje je jedynie na potrzeby działalności gospodarczej. Wymaga to jednak pewnych dodatkowych czynności. Pierwszą z nich jest zgłoszenie takiego pojazdu fiskusowi (na formularzu VAT-26), drugą sporządzenie zasad korzystania z takich pojazdów, które wykluczą wykorzystywanie danego pojazdu niefermowo, a trzecią zaprowadzenie ewidencji przebiegu takiego pojazdu, która potwierdzi że auto jeździło tylko na potrzeby firmy. Jeżeli taka „dokumentacja” sporządzona nie będzie, odliczyć obecnie można jedynie 50% VAT-u z faktur dokumentujących wydatki na powyższe auta.

fot. BlueSkyImages - Fotolia.com

Problem z rozliczeniem VAT od samochodów „osobowych” 2014

Samochody z kratką ponownie nie dają obecnie pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego, a jedynie w wysokości 50% VATu wykazanego na fakturach zakupowych. Chodzi przy tym nie tylko o zakup paliwa, ale także inne wydatki związanych z ich używaniem i eksploatacją.


Warto pamiętać, że reguły te tyczą się także samochodów stricte osobowych czy innych pojazdów samochodowych posiadających określoną liczbę miejsc siedzących (gdy ich dopuszczalna ładowność nie przekracza pewnych limitów), z tym że tutaj dodatkowo ustawodawca utrzymał brak prawa do odliczenia paliwa służącego do ich napędu.

W związku z nowymi przepisami powstają też nowe problemy. I nie chodzi tutaj tylko o prowadzenie wyżej wymienionej dokumentacji, ale chociażby o określenie, od kiedy faktycznie owe ograniczenia należy stosować. Często bowiem zdarza się, że faktury dokumentujące poszczególne zakupy docierają do podatników z opóźnieniem. Ponadto obecnie faktura dokumentująca daną czynność może zostać wystawiona w miesiącu następnym. W kwietniu zatem podatnicy będą rozliczać także VAT z faktur wystawionych w miesiącach lutym czy marcu, a także w kwietniu, ale dokumentujących zakupy dokonane w marcu. Natomiast podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, w deklaracji za drugi kwartał (a więc obejmującej kwiecień) z całą pewnością będą też rozliczać faktury z IV kwartału roku 2013 czy I kwartału roku 2014, co jak najbardziej jest dopuszczalne.

Rodzi się w związku z ty pytanie, czy uwzględniając faktury za wcześniejsze okresy w deklaracji za kwiecień czy maj bądź II kwartał 2014 r. winni oni stosować stare czy nowe regulacje dotyczące pojazdów samochodowych?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliło Ministerstwo Finansów w broszurze pn. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi”, dostępnej na stronie resortu. W broszurze tej czytamy, ze prawo do odliczenia podatku z tytułu poniesienia wydatku związanego z danym pojazdem należy oceniać co do zasady w świetle przepisów obowiązujących na moment powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy towaru lub usługi.

Tym samym co do zasady to wykazana na fakturze data dokonania dostawy czy zakończenia usługi będzie decydować o tym, czy podatnik zastosuje nowe czy stare regulacje, a nie data takiej faktury czy też okres, w którym zostanie ona rozliczona.

Jeżeli zatem przykładowo podatnik remontował w marcu 2014 r. samochód osobowy, lecz warsztat samochodowy wystawił mu fakturę dopiero w kwietniu, przy odliczaniu podatku naliczonego z niej podatnik zastosuje regulacje obowiązujące do końca marca 2014 r. i w związku z tym odliczy pełną kwotę podatku VAT (o ile pojazd ten służy oczywiście jedynie wykonywaniu czynności opodatkowanych).

Parkingi i autostrady również z ograniczeniem
Obecnie przepisy ustawy o VAT wskazują, że ograniczone prawo do odliczenia 50% podatku stosuje się nie tylko do nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu służących do napędu pojazdów wykorzystywanych zarówno do celów firmowych jak i prywatnych, ale także wydatki dotyczące ich nabycia, importu czy wytworzenia (w tym również nabycia lub importu ich części składowych), używania pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu i innych o podobnym charakterze, a także usług naprawy i konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z ich eksploatacją lub używaniem.

W przytoczonej wyżej broszurze resort finansów wskazał, że pod innym towarami i usługami związanymi z eksploatacją lub używaniem takich pojazdów należy rozumieć także opłaty za parkingi czy autostrady.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: