eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Okulary korekcyjne dla pracodawcy i pracownika w podatku dochodowym

Okulary korekcyjne dla pracodawcy i pracownika w podatku dochodowym

2014-05-23 13:05

Okulary korekcyjne dla pracodawcy i pracownika w podatku dochodowym

Okulary korekcyjne © Kirill Kedrinski - Fotolia.com

Na podstawie Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.

Przeczytaj także: Okulary korekcyjne: koszty podatkowe firmy

Okulary dla pracownika
Pracownik zatrudniony na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy może ubiegać się o zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, jeżeli:
  • pracownik użytkuje monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy,
  • potrzebę stosowania szkieł korekcyjnych wykażą badania okulistyczne przeprowadzone przez lekarza w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.

Pokrycie kosztów jest przewidziane w § 8 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki poniesione na zakup okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych dla pracownika, ponieważ wydatki mają na celu zabezpieczenie źródła przychodów, zgodnie z art. 22 ust.1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku pogorszenia wzroku pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o przeprowadzenie dodatkowych badań. Jeżeli wyniki tego badania będą potwierdzały wadę wzroku lub jej pogłębienie, pracownik otrzymuje prawo do zakupu okularów korygujących bądź szkieł kontaktowych, a koszt pokrywa pracodawca.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej nie określa wysokości kwoty, jaką pracodawca musi zwrócić pracownikowi. Biorąc po uwagę zróżnicowane ceny opraw okularowych oraz soczewek, pracodawca może mieć obiekcje co do obowiązku ponoszenia całości kosztów. Pracodawca może sam wprowadzić uregulowania w tym zakresie i zdecydować się na pokrycie pełnych kosztów lub określić górną kwotę zrefundowania takiego wydatku. Kwota ta powinna pokrywać co najmniej koszt robocizny i szkieł o parametrach oznaczonych przez lekarza oraz wartość oprawek odpowiadającej co najmniej standardowi podstawowemu.

fot. Kirill Kedrinski - Fotolia.com

Okulary korekcyjne

Na podstawie Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.


Przychód pracownika
Dla pracownika wartość sfinansowanych okularów lub soczewek jest przychodem ze stosunku pracy. W związku z art. 21 ust. 1 pkt. 11 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia rzeczowe, ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych, są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym. Jednak wskazane zwolnienie podatkowe jest odstępstwem od reguły powszechnego opodatkowania, w związku z tym można je zastosować tylko, jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki określone w Rozporządzeniu w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Jeżeli nie zostanie spełniony choćby jeden warunek, spowoduje to obowiązek podatkowy dla pracownika. Sytuacja taka może wystąpić np. jeżeli pracownik, który otrzymał zwrot kosztów za okulary, nie użytkuje monitora ekranowego przez okres dłuższy niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy.

Z powyższego zwolnienia nie można skorzystać, jeżeli zalecenie stosowania okularów korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych wydał lekarz podczas badań innych niż na podstawie skierowania z zakładu pracy.

Okulary dla przedsiębiorcy
W przypadku przedsiębiorcy zakup okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stanowi wydatek osobisty, który nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie może zostać zaliczony jako koszt uzyskania przychodu. Takie stanowisko jest potwierdzone interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPB1/415-790/08/AK): “(...)wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu ochronę jego zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do poczynienia zakupu okularów z odpowiednimi szkłami niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc, bezpośrednim celem jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatków na zakup okularów nie ma realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów.(...)”.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: