eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Licytacja komornicza a podatek PCC

Licytacja komornicza a podatek PCC

2014-06-04 13:44

Przeczytaj także: Licytacje komornicze z podatkiem od czynności cywilnoprawnych


Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (z 2000 r., Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej „lokalami”, mogą stanowić odrębne nieruchomości. W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy, samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, jako części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej „pomieszczeniami przynależnymi” (art. 2 ust. 4 ww. ustawy).

Ponadto, zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 zd. 1 ww. ustawy, w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Nieruchomość wspólną rozumieć należy jako grunt oraz części budynku i urządzenia nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (art. 3 ust. 2 ww. ustawy).

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy o własności lokali, jeżeli budynek został wzniesiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste, przedmiotem wspólności jest to prawo, a dalsze przepisy o własności lub współwłasności gruntu stosuje się odpowiednio do prawa użytkowania wieczystego.

Prawo wieczystego użytkowania gruntu jest z kolei prawem majątkowym, rozumianym jako przysługujące danej osobie prawo do korzystania i rozporządzania określoną rzeczą lub prawem ustanowionym na tej rzeczy. Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego przedmiotem użytkowania wieczystego mogą być nieruchomości gruntowe stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, przy czym – co istotne – budynki i inne urządzenia wzniesione na ww. gruntach przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste (art. 235 § 1). Ponadto przysługująca wieczystemu użytkownikowi własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym (art. 235 § 2).

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym, przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów, wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych znajduje zastosowanie, zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy, jedynie w stosunku do umowy sprzedaży udziału w lokalu użytkowym oraz związanego z nim udziału w częściach wspólnych. Natomiast w zakresie, w jakim umowa ta dotyczy udziału w prawie użytkowania wieczystego, będącego prawem majątkowym, przedstawione wyłączenie nie znajduje zastosowania. Z tego też względu opisaną w niniejszej sprawie transakcję zakupu w drodze licytacji komorniczej udziału w rzeczy oraz związanego z nim udziału w prawie oceniać na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych należy jako dwa odrębne od siebie zdarzenia, powodujące powstanie obowiązku podatkowego.

W rezultacie, opisana w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym licytacyjna sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych. Obowiązek podatkowy z tytułu jej dokonania powstał, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z chwilą dokonania czynności, a ciąży on na kupującym (art. 4 pkt 1 ww. ustawy). Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa nabywanego udziału w prawie użytkowania wieczystego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy), a stawka podatku wynosi 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy).

Jednocześnie, w odniesieniu do powyższych ustaleń zaznaczyć należy, że wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przewidziane przez ustawodawcę w treści art. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegają zastosowaniu niezależnie od siebie. Tym samym skorzystanie przez Wnioskodawcę z wyłączenia przewidzianego w art. 2 pkt 3 tej ustawy nie stanowi przesłanki uniemożliwiającej skorzystanie w związku z tą samą czynnością cywilnoprawną z innych wyłączeń znajdujących się w tym przepisie.

W szczególności podkreślenia wymaga, że zgodnie z pkt 4 omawianego artykułu, nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- (uchylone),
- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;

Jeżeli zatem z tytułu opisanej w niniejszym wniosku sprzedaży w toku licytacji komorniczej udziału w prawie użytkowania wieczystego przynajmniej jedna ze stron tej czynności będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, wówczas czynność ta w ogóle nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Natomiast jeżeli umowa ta skorzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wyłączenie przewidziane w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie znajdzie zastosowania.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: