eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż samochodu na złom - stawka podatku VAT

Sprzedaż samochodu na złom - stawka podatku VAT

2014-10-23 13:35

Sprzedaż samochodu na złom - stawka podatku VAT

Sprzedaż samochodu na złom - jaka stawka VAT? © darknightsky - Fotolia.com

Samochód nie nadaje się do użytku? Uległ wypadkowi i koszt naprawy jest zbyt wysoki? Zdecydowałeś się na sprzedaż firmowego samochodu na złom? Dowiedz się, jak udokumentować tego typu zdarzenie oraz jaką stawkę podatku VAT zastosować.

Przeczytaj także: Odwrotne obciążenie a mały podatnik i metoda kasowa w VAT

Sprzedaż samochodu na złom - rozliczenie
Sprzedaż samochodu na złom może podlegać opodatkowaniu na zasadzie tzw. odwrotnego obciążenia, o czym stanowi art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.

Zgodnie z jego treścią zastosowanie tej procedury jest możliwe, jeżeli przedmiot sprzedaży jest wymieniony w załączniku nr 11 ustawy o VAT oraz zostały spełnione łącznie trzy warunki:
  • dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,
  • nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15,
  • dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 (dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego).
Zgodnie z poz. 29 załącznika nr 11 do ustawy o VAT do towarów objętych odwrotnym obciążeniem kwalifikuje się wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające (np. samochody, lodówki, TV, radio itp.).

fot. darknightsky - Fotolia.com

Sprzedaż samochodu na złom - jaka stawka VAT?

Sprzedaż samochodu na złom może podlegać opodatkowaniu na zasadzie tzw. odwrotnego obciążenia, o czym stanowi art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.


Sprzedaż samochodu na złom - stacja demontażu, punkt zbierania zużytych pojazdów
Procedura odwrotnego obciążenia może być stosowana jedynie w przypadku sprzedaży samochodu na złom na rzecz firm zajmujących się ich recyklingiem, czyli stacji demontażu oraz punktów zbierania zużytych towarów, które spełniają wymogi stawiane w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT (omówione w powyższym punkcie).

Dokonując sprzedaży na rzecz innego nabywcy przedsiębiorca nie może zastosować procedury odwrotnego obciążenia. Jest ona zarezerwowana dla podmiotów działających w oparciu o ustawę z 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Sprzedaż na rzecz innych podmiotów należy opodatkować odpowiednią stawką podatku VAT (co do zasady 23% VAT).

Z kolei faktura sprzedaży dotycząca sprzedaży samochodu na złom na rzecz firmy recyklingowej powinna zawierać adnotację: odwrotne obciążenie. Natomiast pole dotyczące stawki oraz kwoty należy pozostawić niewypełnione. To nabywca złomu będzie zobligowany do opodatkowania transakcji. Co ważne, na gruncie podatku VAT, co do zasady transakcja będzie dla niego neutralna.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: