eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Faktura zaliczkowa i rozliczeniowa w podatku VAT gdy dostawa towaru

Faktura zaliczkowa i rozliczeniowa w podatku VAT gdy dostawa towaru

2014-11-03 13:17

Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT


Co do zasady wykładnia celowościowa odwołuje się do celu, jakim kierował się prawodawca przy formułowaniu przepisu poddawanego analizie. Zdaniem Spółki, wykładnia celowościowa przepisów ustawy VAT w odniesieniu do zasad wystawiania faktur uzasadnia uznanie, iż w przedstawionej sytuacji Spółka nie będzie zobligowana do wystawiania oddzielnego dokumentu potwierdzającego uiszczenie zaliczki.

Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013r ., poz. 35, dalej: ustawa nowelizująca), nowelizacja zawiera szereg zmian upraszczających stosowanie przepisów dotyczących podatku VAT dla przedsiębiorców, zapewniających pewność prawną oraz zmierzających do odbiurokratyzowania wielu obowiązków nałożonych na podatników. Do najważniejszych zmian korzystnych dla przedsiębiorców w odniesieniu do fakturowania, polegających na uproszczeniu, modernizacji i harmonizacji przepisów zaliczono m.in. likwidację obowiązku wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną od podatku VAT, odejście od zasady wystawiania faktur wyłącznie przez zarejestrowanych podatników VAT czynnych czy też możliwość wystawiania faktur zbiorczych obejmujących transakcje z całego miesiąca kalendarzowego. Za jedną z najistotniejszych modyfikacji uznano wprost „możliwość uniknięcia wielokrotnego wystawiania faktur zaliczkowych i faktury końcowej, w sytuacji gdy wszystkie te czynności zamykają się w jednym miesiącu kalendarzowym”.

Jak wynika z powyższego, celem obowiązujących od 1 stycznia 2014 r. regulacji w zakresie zasad fakturowania jest ich uproszczenie i ułatwienie przedsiębiorcy dokumentowania transakcji dla potrzeb podatku VAT. Nowelizacja ukierunkowana była zatem na odformalizowanie procesu wystawiania faktur, tak aby ułatwić podatnikom ich bieżące funkcjonowanie w obrocie gospodarczym. Celem tych przepisów była eliminacja obowiązków o charakterze czysto formalnym, które nie wpływają de facto na rzetelne dokumentowanie transakcji lecz wiążą się jedynie z obciążeniami formalnymi i mogą narażać przedsiębiorcę na dodatkowe koszty. Ustawodawca wprost wskazał, iż jednym z celów zmienionych przepisów było umożliwienie przedsiębiorcy uniknięcia wystawiania faktur zaliczkowych i końcowych w sytuacji, gdy powinny być one wystawione w tym samym miesiącu.

Uwzględniając powyższe uwagi, w ocenie Spółki, wykładnia celowościowa przepisów dotyczących fakturowania, obowiązujących od 1 stycznia 2014 r., nie pozwala na uznanie, iż podatnik jest obowiązany do wystawienia faktury zaliczkowej w sytuacji, gdy czynność opodatkowana VAT zostanie dokonana w tym samym miesiącu w którym wpłacono zaliczkę i w dopuszczalnym ustawowym terminie (do 15. dnia następnego miesiąca) zostanie wystawiona faktura rozliczeniowa w odniesieniu do tej czynności.

W takim przypadku możliwe będzie wystawienie faktury rozliczeniowej, poszerzonej o elementy wskazane w art. 106f ustawy VAT (kwotę zapłaty, kwotę podatku, datę i kwotę brutto otrzymanej zaliczki), bez konieczności wystawiania oddzielnej faktury zaliczkowej. Za niecelowe należałoby bowiem uznać wystawienie w tym samym okresie zarówno faktury zaliczkowej jak i faktury rozliczeniowej. Nie wpływałoby to zdaniem Spółki na prawidłowość dokumentowania transakcji dla potrzeb VAT. Wręcz przeciwnie mogłoby to zaburzyć przejrzystość dokumentowania transakcji, gdyż możliwe byłby sytuacje w których faktura rozliczeniowa byłaby wystawiona przed fakturą zaliczkową.

Spółka pragnie dodatkowo zwrócić uwagę, iż nie ulega wątpliwości, iż najważniejsza w procesie interpretowania przepisów prawa jest wykładnia językowa. Jednak, w pewnych przypadkach zasadne dla właściwej interpretacji normy prawnej zawartej w konkretnym przepisie jest zastosowanie także uzupełniająco wykładni celowościowej. Wykładnia celowościowa jest elementem komplementarnym w ustalaniu znaczenia danego przepisu i pozwala na ocenę czy znaczenie językowe ustalone w oparciu o zasady wykładni językowej jest prawidłowe i faktycznie odzwierciedla znaczenie określonej normy prawnej.

Trzeba przy tym wskazać, iż w doktrynie i orzecznictwie występuje pogląd, zgodnie z którym, aby prawidłowo odczytać treść danej normy prawnej, konieczne jest uwzględnienie wykładni celowościowej w celu potwierdzenia wyników wykładni językowej. Przykładowo, w wyroku WSA we Wrocławiu z 23 stycznia 2014 r. (sygn. I SA/Wr 1914/13) wprost wskazano (w odniesieniu do przepisów ustawy VAT), iż w miejsce dominującej dotychczas wykładni językowej prymat wypada przyznać wykładni celowościowej.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż co prawda nie ma przepisów wskazujących wprost na możliwość uniknięcia wystawiania faktury zaliczkowej i faktury końcowej, gdy wystawienie obu tych faktur przypada w tym samym terminie, nie ma jednak również regulacji które zakazywałyby takiej praktyki. Jednocześnie, nie istnieją także regulacje które zabraniałyby wystawienia w takiej sytuacji jednej faktury rozliczeniowej, zawierającej również odpowiednie dane właściwe dla faktury zaliczkowej. Przepisy w zakresie fakturowania w obecnym kształcie nie zawierają więc precyzyjnych wskazań co do kwestii konieczności wystawiania faktur zaliczkowych w sytuacji gdy w tym samym okresie zostanie wystawiona faktura rozliczeniowa.

Zdaniem Spółki nie można zatem uznać, iż literalna wykładnia art. 106a-106q ustawy VAT nakazuje wystawianie faktur zaliczkowych w przypadku, gdy w tym samym miesiącu (bądź do 15 dnia następnego miesiąca) zostanie wystawiona faktura rozliczeniowa. Jednocześnie, biorąc pod uwagę treść uzasadnienia do ustawy nowelizującej oraz cel wprowadzonych od 1 stycznia 2014 r. przepisów, ukierunkowanych na ograniczenie obowiązków o charakterze formalnym oraz wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorcy, należy opowiedzieć się za możliwością nie wystawienia faktury zaliczkowej, jeśli w ustawowym terminie zostanie wystawiona faktura rozliczeniowa zawierająca wszystkie niezbędne elementy wskazane w art. 106e oraz odpowiednie elementy wskazane art. 106f ustawy VAT (kwotę zapłaty, kwotę podatku, datę i kwotę brutto otrzymanej zaliczki), a od transakcji zostanie rozpoznany obowiązek podatkowy.

Podobny pogląd został wyrażony w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 maja 2014r., IPPP3/443-186/14-2/SM, w której wskazano: „Zatem w przypadku, gdy w tym samym okresie rozliczeniowym (miesiącu) Spółka otrzyma zaliczkę na poczet dostawy, jak również dokona samej dostawy towaru, nie ma obowiązku wystawienia odrębnej faktury na udokumentowanie zaliczki (termin na wystawienie faktury zaliczkowej i końcowej jest taki sam). Spółka może wystawić jedną fakturę, zawierającą elementy, o których mowa w art. 106e-106f ustawy, w której opodatkuje całość dokonanej dostawy (łącznie z kwotą otrzymanej zaliczki)”.

Należy także wskazać, iż kwestia ta nie jest wprost uregulowana w Dyrektywie 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L 347 z 11.12.2006). W konsekwencji, należy wskazać, iż Dyrektywa nie wyklucza możliwości wprowadzenia takiego mechanizmu jak opisanego we wniosku.

Uwzględniając powyższe, w ocenie Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie on zobowiązany do wystawienia faktury zaliczkowej w sytuacji, gdy w miesiącu wpłacenia zaliczki zostanie dokonana dostawa i w ustawowym terminie wystawiona zostanie faktura rozliczeniowa zawierająca elementy określone w art. 106e oraz elementy wskazane w art. 106f ustawy VAT. W takim przypadku właściwe będzie udokumentowanie dokonania transakcji poprzez wystawienie jednego dokumentu - faktury rozliczeniowej, której treść, obok elementów wskazanych w art. 106e ustawy VAT, będzie zawierać również elementy określone w art. 106f tej ustawy - kwotę zapłaty, kwotę podatku, datę i kwotę brutto otrzymanej zaliczki.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: