eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Skarga do sądu na niekorzystną interpretację podatkową

Skarga do sądu na niekorzystną interpretację podatkową

2014-11-25 14:07

Skarga do sądu na niekorzystną interpretację podatkową

Skarga do sądu na niekorzystną interpretację podatkową © sergign - Fotolia.com

Przybywa interpretacji podatkowych, rośnie także liczba skarg na wykładnie, kierowanych do sądów administracyjnych. I nic dziwnego, bo w ponad 50% przypadków fiskus przed sądem administracyjnym przegrywa z podatnikami - wynika z analizy Tax Care.

Przeczytaj także: Ordynacja podatkowa: zdaniem NSA interpretację firma może odziedziczyć

Podatnicy coraz chętniej wnioskują o interpretacje podatkowe. Jak wynika z dostępnej na stronie resortu finansów wyszukiwarki interpretacji, od 11 września do 13 listopada br. organy skarbowe wydały 1 tysiąc interpretacji. W ostatnich latach rocznie powstawało około 36 tys. interpretacji podatkowych. Na przykład w roku 2012 było ich 36 818, a więc o 50% więcej niż jeszcze w roku 2008

Nie wszystkie opinie podobają się podatnikom
Wprawdzie interpretacje wydawane są na wniosek podatników, ale to nie oznacza, że każda otrzymana z Izby Skarbowej wykładnia podoba się wnioskującym. Wielu podatników nie zgadza się z opinią urzędników fiskusa. Wynika to na przykład z rozbieżności pomiędzy opiniami, wydanymi w podobnych sprawach przez różne izby albo z przekonania podatnika, że urzędnik przygotowujący interpretację źle ocenił skutki podatkowe.

W rezultacie wraz z rosnącą liczbą wniosków o wydanie opinii indywidualnej przybywa skarg na ich treść. Zgodnie z przepisami, po otrzymaniu niekorzystnej i niezgodne z przepisami interpretacji podatnik powinien wysłać do izby skarbowej, która opinię wydała, wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Jeśli izba nie udzieli odpowiedzi na wezwanie lub w odpowiedzi podtrzyma swoje stanowisko, podatnik może skierować skargę do sądu administracyjnego.

Z tej możliwości korzysta coraz więcej podatników. Jak wynika z danych Najwyższej Izby Kontroli, zawartych w wynikach kontroli przestrzegania praw podatników przez wybrane urzędy skarbowe, w roku 2011 zaskarżonych zostało 2 109 opinii, a w roku 2012 - już 2 552. W I połowie 2013 r. do sądów spłynęło 1 315 skarg (w stosunku do 1 284 w I połowie 2012 r.). NIK szacuje, że do sądów trafia co czternasta wydana interpretacja.

fot. sergign - Fotolia.com

Skarga do sądu na niekorzystną interpretację podatkową

Przybywa interpretacji podatkowych, rośnie także liczba skarg na wykładnie, kierowanych do sądów administracyjnych. I nic dziwnego, bo w ponad 50% przypadków fiskus przed sądem administracyjnym przegrywa z podatnikami.


Fiskus częściej przegrywa
Ci, którzy decydują się na zaskarżenie interpretacji, mają duże szanse na uchylenie niekorzystnej opinii fiskusa. Więcej niż połowa spraw dotyczących skarg podatników na wykładnie izb skarbowych kończy się pozytywnie dla podatników, co oznacza uchylenie niekorzystnej interpretacji. W 2011 r. sądy zdecydowały na korzyść podatników w ponad 55% skarg, rok później zaś – w przypadku 57% skarg. W I półroczu 2013 r. skarżący wygrali ponad 54% skarg.

Okazuje się, że wydający interpretacje często nie biorą pod uwagę wyroków sądów, a zdarzają się przypadki, kiedy nie zauważają opinii wydanych przez inne izby skarbowe.

Będą zmiany w interpretacjach
Duża liczba wydawanych przez uprawnione Izby Skarbowe opinii na temat stosowania przepisów podatkowych oraz ich niska jakość to jedna z przyczyn, dla których resort finansów chce zmienić zasady ich udzielania. Przede wszystkim resort chce wprowadzić interpretacje ogólne, dzięki którym spadnie liczba opinii indywidualnych. Innym sposobem na ograniczenie tych ostatnich będą interpretacje, które będą obejmować wszystkie strony transakcji (obecnie ochronę dostaje jedynie wnioskodawca). Zmiany te mają zostać wprowadzone w nowelizacji Ordynacji podatkowej, nad którą obecnie pracuje Rada Ministrów.


Marek Siudaj, Tax Care

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: