eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Likwidacja działalności gospodarczej a złożenie w urzędzie VAT-Z

Likwidacja działalności gospodarczej a złożenie w urzędzie VAT-Z

2014-12-05 13:39

Przeczytaj także: Likwidacja firmy: lokal użytkowy także w spisie z natury


Zgodnie z art. 96 ust. 8 ustawy o VAT w przypadku gdy zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu nie zostało zgłoszone zgodnie z ust. 6 i 7, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT.
Stosownie do art. 96 ust. 9 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego wykreśla z urzędu podatnika z rejestru jako podatnika VAT bez konieczności zawiadamiania o tym podatnika, jeżeli w wyniku podjętych czynności sprawdzających okaże się, że podatnik nie istnieje lub mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z podatnikiem albo jego pełnomocnikiem. (…)

Mając na uwadze okoliczności sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawne stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie, mimo zamiaru zlikwidowania w okresie dwóch miesięcy działalności gospodarczej, nie dojdzie do zaprzestania wykonywania przez Wnioskodawcę czynności podlegających opodatkowaniu, bowiem Wnioskodawca planuje wynajmować lokal niemieszkalny jako osoba fizyczna, co wypełnia definicję działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z tytułu której Wnioskodawca będzie działał w charakterze podatnika podatku VAT.

Ponadto czynności polegające na wynajmie lokalu niemieszkalnego przez osobę fizyczną spełniać będą definicję świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i będą podlegać opodatkowaniu według stawki podstawowej.

Brak więc w tym przypadku będzie podstaw do wykreślenia z rejestru podatników VAT Wnioskodawcy, planującego po zlikwidowaniu działalności gospodarczej wynajem lokalu niemieszkalnego jako osoba fizyczna w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, z tytułu której Wnioskodawca będzie podatnikiem VAT na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Jeżeli natomiast Wnioskodawca stwierdzi (po zlikwidowaniu prowadzonej obecnie działalności gospodarczej), że mimo podjętych prób w celu wynajmu lokalu niemieszkalnego jako osoba fizyczna, nie zdoła wynająć niemieszkalnego pomieszczenia (o ile taka sytuacja wystąpi), będzie obowiązany, w trybie art. 96 ust. 6 ustawy o VAT, zgłosić zaprzestanie działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Stosownie do art. 96 ust. 12 tej ustawy, jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Obowiązek ten nie dotyczy przypadków, gdy następuje wyłącznie zmiana danych objętych obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.). Zdanie drugie nie ma zastosowania w przypadku, gdy zgłaszana zmiana powoduje zmianę właściwości organu podatkowego.

W związku z powyższym w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym Wnioskodawca stwierdzi, że nie zdoła wynająć niemieszkalnego pomieszczenia, zaprzestanie prób jego wynajmu i ostatecznie odstąpi od wykonywania czynności w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, z tytułu których jest podatnikiem podatku VAT na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o VAT - będzie obowiązany zgłosić zaprzestanie działalności gospodarczej naczelnikowi urzędu skarbowego.

Natomiast sam fakt zakończenia działalności gospodarczej i zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych związanych z tą działalnością gospodarczą nie spowoduje obowiązku zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestania działalności na formularzu VAT-Z, w sytuacji, gdy Wnioskodawca przed zakończeniem tej działalności gospodarczej planuje już wynajem lokalu niemieszkalnego innej osobie na cele jej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna.

Na gruncie ustawy o VAT, zarówno prowadzenie działalności gospodarczej, jak planowany wynajem lokalu niemieszkalnego jako osoba fizyczna, spełnia bowiem definicję działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i powoduje uznanie Wnioskodawcy za podatnika podatku VAT z tego tytułu. Zaznaczyć bowiem należy, że za podatnika, zgodnie z orzecznictwem TSUE, należy uznać również osobę, która zadeklarowała prowadzenie działalności gospodarczej i poczyniła w tym celu pewne nakłady, mimo że sama działalność gospodarcza jeszcze się nie rozpoczęła, a nawet jeśli nigdy nie zostanie rozpoczęta (wyrok Trybunału w sprawie C-268/83, podobnie w sprawie C-110/94, C-97/90, czy też C- 400/98).

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy, że VAT-Z zgłosi naczelnikowi urzędu nie z chwilą likwidacji działalności gospodarczej, a niezwłocznie z chwilą, gdy będzie pewien, że nie zdoła wynająć niemieszkalnego pomieszczenia, o ile taka sytuacja nastąpi, to będzie bowiem moment rezygnacji, ostatecznego odstąpienia od wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, zobowiązujący Wnioskodawcę do zgłoszenia zaprzestania działalności opodatkowanej, należało uznać za prawidłowe. Zaznaczyć jednak należy, że czynności tej Wnioskodawca winien dokonać w terminie 7 dni od dnia w którym nastąpiło zaprzestanie wykonywania czynności podlegającej opodatkowaniu. Wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy w tym zakresie, zaprezentowanym we własnym stanowisku, został bowiem przez ustawodawcę określony termin na zgłoszenie zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: