eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zapłata podatku od sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy

Zapłata podatku od sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy

2015-12-22 13:38

Zapłata podatku od sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy

Zapłata podatku od sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy © fox17 - Fotolia.com

Po likwidacji działalności majątek firmowy staje się majątkiem prywatnym. Mimo tego, jeśli nadarzy się okazja jego sprzedaży, powstanie opodatkowany dochód z działalności. PIT-u nie zapłacimy dopiero wtedy, gdy od momentu likwidacji upłynie 6 lat.

Przeczytaj także: Samochód osobowy także wykazujemy w remanencie likwidacyjnym

Z likwidacją firmy wiąże się wiele formalności, m.in. sporządzenie remanentu likwidacyjnego, spisu z natury czy rozliczenie się z fiskusem na gruncie VAT-u, w tym dokonanie korekt VAT-u naliczonego. Mogłoby się wydawać, że po wypełnieniu wszystkich obowiązków związanych z zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej, podatnik raz na zawsze rozstaje się ze zlikwidowanym biznesem. Niestety nie będzie tak w przypadku, kiedy znajdzie się kupiec na dawny firmowy majątek.

Podatek od polikwidacyjnej sprzedaży firmowej maszyny


Polikwidacyjna sprzedaż elementów majątku działalności gospodarczej pozostałych na dzień jej likwidacji nie powoduje żadnych skutków w podatku od towarów i usług, ponieważ przedsiębiorca rozlicza się z jego tytułu już w momencie likwidacji. Inaczej jest przy podatku dochodowym.

Tutaj sprzedaż składników majątku zlikwidowanego biznesu niebędących nieruchomościami mieszkalnymi przed upływem 6 lat od likwidacji powoduje obowiązek rozliczenia dochodu z działalności gospodarczej, a co za tym idzie, zapłaty podatku dochodowego (art. 14 ust. 2 pkt 17 oraz art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o PIT).
Graniczne 6 lat liczy się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca zlikwidował działalność. Dopiero po upływie tego okresu, taka sprzedaż będzie obojętna podatkowo.

fot. fox17 - Fotolia.com

Zapłata podatku od sprzedaży środków trwałych po likwidacji firmy

Po likwidacji działalności majątek firmowy staje się majątkiem prywatnym. Mimo tego, jeśli nadarzy się okazja jego sprzedaży, powstanie opodatkowany dochód z działalności. PIT-u nie zapłacimy dopiero wtedy, gdy od momentu likwidacji upłynie 6 lat.


Wysokość podatku


Jak ustalić dochód ze sprzedaży? Jest to różnica między wartością przychodu z odpłatnego zbycia danego składnika majątku a wydatkami poniesionymi na jego nabycie czy wytworzenie, których uprzednio nie „wrzuciliśmy” w koszty (art. 24 ust. 3b ustawy o PIT).

Przykład
Po zlikwidowaniu działalności pani Agnieszka przejęła do prywatnego majątku samochód o wartości początkowej 50 000 zł. oraz laptop warty 3 400 zł. Przed upływem 6 lat od likwidacji środki te zostały sprzedane za połowę kosztów nabycia. Samochód pani Agnieszki na dzień likwidacji był zamortyzowany w 40%, laptop z kolei był rozliczony w kosztach w całości. Podatek trzeba będzie zapłacić od:
(50 000 zł * 0,5) – (50 000 zł * 0,4) = 5 000 zł – za samochód oraz
(3 400 zł * 0,5) = 1700 zł – za laptop.


Jeśli przedsiębiorca opodatkowywał dochód ze zlikwidowanej działalności podatkiem liniowym ze stawką 19-proc., to przy dochodzie z polikwidacyjnej sprzedaży zastosuje tę samą stawkę – jeśli rozliczał się na zasadach ogólnych, powinien zastosować skalę podatkową. Co do zasady, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży, podatnik musi wpłacić zaliczkę z tytułu PIT-u (na zasadach zaliczek określanych dla działalności gospodarczej). Następnie dochód ten należy wykazać w zeznaniu rocznym na druku właściwym dla naszej byłej działalności.

Tak samo u byłego ryczałtowca


Zasada opodatkowania sprzedaży w ciągu 6 lat od momentu likwidacji obowiązuje przedsiębiorców będących osobami fizycznymi bez względu na formę opodatkowania, z jakiej korzystali w zlikwidowanym biznesie. Były ryczałtowiec ustala kwotę przychodu ze sprzedaży do opodatkowania podobnie jak były liniowiec czy przedsiębiorca używający skali – tutaj kwota przychodu nie będzie oczywiście redukowana o koszty.

Katarzyna Miazek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: