eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż gruntu przy zakupie którego nie było podatku VAT

Sprzedaż gruntu przy zakupie którego nie było podatku VAT

2014-12-08 13:48

Sprzedaż gruntu przy zakupie którego nie było podatku VAT

Sprzedaż gruntu przy zakupie którego nie było podatku VAT © sutichak - Fotolia.com

Sprzedaż gruntu budowlanego a niezabudowanego, przy nabyciu którego nie odliczono podatku VAT, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jest traktowana jako odpłatna dostawa towaru, a co za tym idzie jest ona tym podatkiem obciążona - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 31.10.2014 r. nr ITPP2/443-961a/14/EB.

Przeczytaj także: Podatek VAT od sprzedaży lokalu po pierwszym zasiedleniu

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W 1998 r. spółka nabyła grunt od osoby fizycznej przeznaczony zgodnie z ówczesnym planem zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo (w planie widnieje jako działka budowlana). Grunt ten został ujęty w ewidencji środków trwałych spółki, zaś jego nabycie nastąpiło poza obowiązującymi wtedy przepisami ustawy o VAT. W 2012 r. część tej nieruchomości przejął Skarb Państwa. W roku 2014 z tego tytułu spółce zostało wypłacone odszkodowanie, od którego zapłaciła ona podatek VAT. W przyszłości spółka zamierza sprzedać pozostałą część posiadanej nieruchomości. Jej nabywcą ma być spółka handlowa – osoba prawna prawa norweskiego. Zadano pytanie, czy transakcja ta będzie objęta podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:
1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

fot. sutichak - Fotolia.com

Sprzedaż gruntu przy zakupie którego nie było podatku VAT

Sprzedaż gruntu budowlanego a niezabudowanego, przy nabyciu którego nie odliczono podatku VAT, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jest traktowana jako odpłatna dostawa towaru, a co za tym idzie jest ona tym podatkiem obciążona.


Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.
Wykładnia cytowanego powyżej przepisu ustawy wskazuje jednoznacznie, że ma on zastosowanie m.in. do gruntu, rozumianego na kanwie ww. ustawy jako rzecz. Konsekwentnie, sprzedaż działki gruntu dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług powinna być traktowana jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zdefiniowane zostały w art. 15 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy. Podatnikami – według zapisu art. 15 ust. 1 – są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z ust. 2 tego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług – w świetle powyższych przepisów – jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – musi być zrealizowana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Analiza treści wniosku oraz przywołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do stwierdzenia, że zbycie niezabudowanej działki gruntu na rzecz spółki prawa handlowego – prawa norweskiego – będzie dostawą towaru na terytorium kraju, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Nie ma przy tym znaczenia na czyją rzecz Spółka dokona zbycia ww. gruntu. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: