eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Przejęcie pracowników a odpowiedzialność i obowiązki płatnika

Przejęcie pracowników a odpowiedzialność i obowiązki płatnika

2016-01-25 12:53

Przejęcie pracowników a odpowiedzialność i obowiązki płatnika

PIT-11 © artbeauty - Fotolia.com

W odniesieniu do przekazanych pracowników przedsiębiorca nie ma obowiązku sporządzania informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 3 września 2015 r., sygn. akt ITPB2/4511-690/15/MU.

Przeczytaj także: Przejęcie zakładu pracy: PIT-4R i PIT-11 w podatku dochodowym

Przedsiębiorca w trybie art. 231 Kodeksu pracy przekazał firmie zewnętrznej część swoich pracowników podpisując z nią jednocześnie umowę na świadczenie usług kompleksowego utrzymania czystości, higieny, transportu wewnętrznego oraz czynności pomocowych na swoim terenie. Umowa obowiązuje od 1 lipca 2015 r.

Przedsiębiorca zapytał organ podatkowy, czy powinien wystawić PIT-11 za 2015 r. dla pracowników przekazanych oraz czy w deklaracji PIT-4R powinien wykazać także kwoty faktycznie pobranych i odprowadzonych zaliczek na podatek pracowników przekazanych, które dotyczą przychodów uzyskanych przed przekazaniem. Poza tym przedsiębiorca zapytał fiskusa, czy obliczane i potrącane co miesiąc wynagrodzenie za terminowe przekazywanie podatku dochodowego powinno uwzględniać zaliczki przekazane fiskusowi także z przychodów uzyskanych przez pracowników przekazanych.
Fiskus wskazał, że obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o PIT, w tym obowiązek sporządzenia stosownych informacji, deklaracji i obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy, nie ustają, lecz przechodzą na nowego płatnika, który przejmując pracowników przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na PIT oraz wszelkie inne obowiązki z tym związane. Inaczej mówiąc, pracodawca przejmujący pracowników winien kontynuować obowiązki płatnika.

fot. artbeauty - Fotolia.com

PIT-11

W odniesieniu do przekazanych pracowników przedsiębiorca nie ma obowiązku sporządzania informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.


Dlatego w odniesieniu do przekazanych pracowników przedsiębiorca nie ma obowiązku sporządzania informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) za 2015 r. (tj. za okres od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2015 r.). Przedsiębiorca nie ma również obowiązku wykazywania za ten okres w deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) ani zaliczek na podatek dochodowy, ani też potrąconego wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego.
Deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R) sporządza za ten okres firma przejmująca pracowników, która będzie obowiązana, jako przejmujący pracodawca, do wykazania w niej wszelkich danych (informacji) za cały rok podatkowy w tym m.in. zaliczek na podatek oraz wynagrodzenia z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego dotyczących okresu przed przejęciem pracowników tj. od stycznia do czerwca 2015 r.

Przedsiębiorca nie ma w tym przypadku również obowiązku występowania do urzędu skarbowego z dodatkową informacją o wpłaconych przez niego zaliczkach na podatek dochodowy, ponieważ przepisy ustawy o PIT nie nakładają takiego obowiązku.

Małgorzata Rzeszutek
Tomasz Gzela
Kancelaria Doradztwa Podatkowego
Cash Flow Audyt

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: