eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wypełnienie zeznania czy deklaracji podatkowej z podatkiem VAT?

Wypełnienie zeznania czy deklaracji podatkowej z podatkiem VAT?

2015-01-20 13:29

Wypełnienie zeznania czy deklaracji podatkowej z podatkiem VAT?

Wypełnienie zeznania czy deklaracji podatkowej z podatkiem VAT? © mathom - Fotolia.com

Świadczenie jedynie usług księgowych może korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT. Niemniej wypełnianie zeznań podatkowych (poza kompleksowymi umowami w zakresie prowadzenia ksiąg danej firmy) stanowi pomoc prawną w postaci doradztwa, co z kolei wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT i to nawet wówczas, gdy czynności takich nie wykonuje doradca podatkowy czy inny podmiot uprawniony - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 02.01.2015 r. nr IBPP1/443-932/14/AW.

Przeczytaj także: Trener personalny bez podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem VAT od początku swojego istnienia. W latach 2012-2014 jej obrót nie przekroczył jednak limitu 150 000 zł. Spółka nie przewiduje także, aby wskazana kwota została przekroczona w przyszłości. Spółka prowadzi działalność rachunkowo-księgową. Na podstawie zawieranych z klientami umów świadczy usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, sporządzania sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, prowadzenia ewidencji podatkowych (książka przychodów i rozchodów, ewidencje ryczałtu, rejestry VAT); obsługi ZUS, kadr, rozliczeń rocznych z dochodów krajowych i zagranicznych. Udziela ona także wyjaśnień do zastosowanych zapisów księgowych, czy odpowiedzi na zadane pytania z obszaru dokonywanych księgowań np. „w jaki sposób zostanie pod względem podatkowym ujęta faktura na opłatę wstępną w leasingu operacyjnym...”, „ile będą wynosić składki ZUS osoby zatrudnionej na umowę o pracę przy zadanej kwocie wynagrodzenia...” itp. Na podstawie zawartych umów, w ramach czynności kompleksowych spółka sporządza, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznania i deklaracje podatkowe lub udziela im pomocy w tym zakresie.

Wskazane usługi są wykonywane w oparciu o certyfikat księgowy wydany przez Ministerstwo Finansów. Wnioskodawca nie udziela porad podatkowych, prawnych oraz finansowych, nie zajmuje się doradztwem podatkowym, jak też nie zatrudnia prawników czy doradców podatkowych.

Spółka zaznaczyła przy tym, że w zależności od potrzeb rynku mogą pojawić się pojedyncze zlecenia dotyczące wypełniania samych zeznań podatkowych.

fot. mathom - Fotolia.com

Wypełnienie zeznania czy deklaracji podatkowej z podatkiem VAT?

Świadczenie jedynie usług księgowych może korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT. Niemniej wypełnianie zeznań podatkowych stanowi pomoc prawną w postaci doradztwa, co z kolei wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT.


Zadano pytanie, czy w takiej sytuacji spółka ma prawo do zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez świadczenie usług – zgodnie z art. 8 ust. 1 – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:
1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak wynika z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Zgodnie z art. 113 ust. 2 powołanej ustawy, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się:
1.wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;
2.odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:
a. transakcji związanych z nieruchomościami,
b. usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,
c. usług ubezpieczeniowych
-jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;
3.odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z przepisu art. 113 ust. 5 ww. ustawy wynika, że jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

Natomiast stosownie do art. 113 ust. 9 tej ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1.

Ponadto, na mocy art. 113 ust. 10 ustawy o VAT, jeżeli faktyczna wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 9, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.

W myśl art. 113 ust. 11 podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Według art. 113 ust. 11a przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio do podatnika będącego osobą fizyczną, który przed zakończeniem działalności gospodarczej utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, a następnie rozpoczął ponownie wykonywanie czynności, o których mowa w art. 5.

Natomiast w myśl art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi:
a. prawnicze,
b. w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
c. jubilerskie.

W świetle powyższego usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: