eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek dochodowy: śmierć wyznacza datę nabycia spadku

Podatek dochodowy: śmierć wyznacza datę nabycia spadku

2015-01-28 20:27

Przeczytaj także: Darowizna i zamiana nieruchomości w podatku dochodowym


Przepisy prawa w sposób jednoznaczny określają moment i podstawę nabycia nieruchomości (udziału w nieruchomości).

W przypadku nabycia nieruchomości, jej części oraz udziału w nieruchomości w drodze spadku datą nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest data otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy.

Spadek jest instytucją regulowaną przepisami zawartymi w Księdze czwartej Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 922 Kodeksu – prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego – spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Stosownie do art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego – powołanie do spadku, czyli przekazanie w spadku majątku, wynika z ustawy albo z testamentu, jednakże dniem nabycia spadku przez spadkobierców jest zawsze data śmierci spadkodawcy. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt notarialny poświadczenia dziedziczenia stwierdzają jedynie fakt nabycia spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego). Dlatego też dla podatku dochodowego istotny z punktu widzenia ustalenia daty nabycia nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest dzień otwarcia spadku czyli data śmierci spadkodawcy.

Wobec powyższej argumentacji prawnej nabycie spadku ma miejsce zawsze w dacie śmierci spadkodawcy. Oznacza, to że Wnioskodawca w dacie śmierci spadkodawcy tj. 22 października 1997 r. nabył w spadku udział w nieruchomości oznaczonej jako działka nr 2048/10. Postanowienie Sądu z 22 lutego 2011 r. potwierdza jedynie tę okoliczność.

W rozpatrywanej sprawie ustalenia wymaga natomiast czy podział działki nr 2048/10 na działki nr 2048/12 i 2048/13 jaki miał miejsce w 2014 r. należy utożsamiać z datą nabycia na gruncie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak jak wskazano powyżej ustawodawca powiązał powstanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości (udziału w nieruchomości) z momentem jej nabycia, który należy utożsamiać z momentem przeniesienia własności w rozumieniu cywilnoprawnym. Opisany we wniosku podział nieruchomości nr 2048/10 nie spowodował zmiany właścicieli. Na skutek podziału nieruchomości nr 2048/10 powstały dwie nieruchomości tj. działki o nr 2048/12 i 2048/13, których Wnioskodawca nadal był współwłaścicielem. Dlatego w tym przypadku nieistotny dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest sam fakt podziału nieruchomości nr 2048/10. Jeżeli współwłaściciel dokonuje jedynie podziału nieruchomości, to nie mamy do czynienia z żadnym nabyciem, bo chodzi o nieruchomość, której ta osoba jest już współwłaścicielem. Sam podział nieruchomości (działki) nie stanowi daty nowego nabycia w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W wyniku podziału Wnioskodawca nie nabył bowiem żadnych nowych nieruchomości ponad to, czego był już współwłaścicielem wraz z pozostałymi spadkobiercami. W wyniku samego podziału działki nie zmieniła się struktura własności każdej z działek wydzielonych w drodze podziału, spadkobiercy nadal posiadali takiej samej wielkości nieruchomości jak przed podziałem, tyle że w dwóch działkach. Stąd czynność ta nie ma wpływu na określenie początku biegu terminu, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt podziału nieruchomości pozostaje bez znaczenia, gdyż jak zostało już wskazane na wstępie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależniają skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości od daty jej nabycia, a nie od daty podziału.

Podział nieruchomości nr 2048/10 na dwie działki o nr 2048/12 i 2048/13 nie wpłynął w żadnym wypadku na formę prawną władania przez Wnioskodawcę nieruchomościami. Wnioskodawca bowiem od 22 października 1997 r. tj. od daty śmierci spadkodawcy stał się prawnym współwłaścicielem działki 2048/13 powstałej w wyniku podziału działki nr 2048/10. Oznacza to, że dokonane 30 września 2014 r. przez Wnioskodawcę zbycie w drodze zamiany udziału w działce nr 2048/13 nastąpiło po upływie terminu o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Fakt, że w wyniku zamiany Wnioskodawca otrzymał nieruchomość o wyższej wartości niż ta, którą zbył w drodze zamiany, nie ma wpływu na powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego, gdyż odpłatnego zbycia nieruchomości w drodze zamiany Wnioskodawca dokonał po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Podsumowując, nabycie spadku należy utożsamiać z datą 22 października 1997 r. tj. z datą śmierci spadkodawcy. W związku z odpłatnym zbyciem nieruchomości w drodze zamiany jakie miało miejsce 30 września 2014 r. po stronie Wnioskodawcy nie wystąpił obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: