eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Części wspólne w podatku od nieruchomości: będą niekorzystne zmiany

Części wspólne w podatku od nieruchomości: będą niekorzystne zmiany

2015-02-20 13:07

Przeczytaj także: Będą ulgi w podatku od nieruchomości i środków transportu 2015


Chociaż można zgodzić się z argumentacją, że przepis wywołujący skutek w postaci nieopodatkowania części nieruchomości, które co do zasady opodatkowaniu podlegają, mógłby być uznany za niezgodny z celem ustawy i zasadą równości opodatkowania, organy nie mają prawa uzupełniać luk legislacyjnych stosując wykładnię sprzeczną z brzmieniem przepisów. Niekorzystne skutki obowiązywania przepisów można wyeliminować wyłącznie w drodze nowelizacji ustawy.

Projekt nowelizacji Upol, mającej na celu uniknięcie wskazanych kontrowersji, przedstawiło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Zmiany przewidują m.in. nowe zasady opodatkowania właścicieli lokali wyodrębnionych w budynku. Zgodnie z proponowanymi zmianami art. 3 ust. 5 Upol ma otrzymać brzmienie: „jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz od części budynku stanowiących nieruchomość wspólną w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 141, poz. 1492) ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym ich udziałowi w nieruchomości wspólnej, ustalonemu na podstawie art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.”

Natomiast zgodnie z art. 3 ust. 3 Ustawy o własności lokali, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

Nietrudno zatem zauważyć, że podatek od nieruchomości od części wspólnej budynku obliczony według nowych zasad będzie wyższy. Dwie spółki będące współwłaścicielami centrum handlowego, które wyodrębniłyby dwa lokale o równej powierzchni, musiałyby zapłacić również podatek od połowy powierzchni wspólnej. Zatem przeprowadzanie wyodrębnienia lokali w celu zmniejszenia zobowiązań podatkowych straciłoby sens.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw znajduje się obecnie na etapie obrad w komisjach sejmowych. Jeżeli zostanie uchwalony, wejdzie prawdopodobnie w życie po upływie 6 miesięcznego vacatio legis. Wejścia w życie przepisu nie należy spodziewać się jednak wcześniej niż od początku 2016 r.
Chociaż brzmienie aktualnie obowiązujących przepisów dotyczących opodatkowania powierzchni wspólnych podatkiem od nieruchomości można uznać za nietrafne, organy nie powinny próbować uzupełniać luk w budżetach gmin stosując wykładnię contra legem. Podważa to bowiem zasadę zaufania do państwa oraz zasadę nullum tributum sine lege. Spory może – niestety na niekorzyść podatników – zakończyć nowelizacja przepisów Upol.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: