eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Wkrótce upływa termin na kolejne PIT-y

Wkrótce upływa termin na kolejne PIT-y

2015-02-19 19:55

Wkrótce upływa termin na kolejne PIT-y

Kalendarz podatkowy: do końca lutego kolejne PIT-y © Aleksandr Kalugin - Fotolia.com

Z końcem lutego, a właściwie wyjątkowo - ze względu na tegoroczny układ kalendarza - 2 marca, ponieważ ostatni dzień lutego przypada w tym roku w sobotę, upływa termin składania informacji PIT-8C, PIT 11, PIT-R, IFT-1R oraz rocznego obliczenia podatku PIT-40 za 2014 r. Dokumenty te należy wysłać podatnikom oraz właściwemu urzędowi skarbowemu.

Przeczytaj także: Do jakiego urzędu skarbowego informacja PIT-11?

Po zobowiązaniach podatników i płatników przewidzianych do końca stycznia, również i do końca lutego należy zrealizować pewne obowiązki względem fiskusa.

Do końca lutego płatnicy mają obowiązek sporządzić i doręczyć informację PIT-11 dla podatników, którym nie dokonuje się rocznego obliczenia podatku o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w roku poprzednim, zarówno podatnikowi jak i urzędowi skarbowemu właściwemu dla zamieszkania podatnika (do urzędu skarbowego dokument winien być przesłany elektronicznie).

Do końca stycznia należy również doręczyć informację PIT-8C (np. o wypłaconym stypendium), a także przesłać podatnikowi a także urzędom skarbowym właściwym w sprawach opodatkowania osób zagranicznych informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania, czyli IFT-1/IFT-1R .

Informacje oraz roczne obliczenie podatku składane urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego przesyła się wyłącznie drogą elektroniczną, do podatników zaś pocztą, za pomocą listu poleconego.

Płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a także działające w ich imieniu biura rachunkowe, dokument elektroniczny muszą podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Płatnicy będący osobami fizycznymi, e-deklaracje mogą składać bez konieczności stosowania bezpiecznego podpisu, podpisując je danymi autoryzującymi tak jak przy składaniu rocznego zeznania PIT (wysokość podatku za ubiegły rok podatkowy).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: