eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przedstawienie artystyczne zwolnione z podatku VAT

Przedstawienie artystyczne zwolnione z podatku VAT

2015-03-11 13:38

Przedstawienie artystyczne zwolnione z podatku VAT

Koncert ©  Moreno Novello - Fotolia.com

Świadczone przez wnioskodawcę usługi kulturalne w postaci wystawianych przedstawień artystycznych w formie koncertów wspólnie z innymi artystami, zatrudnionymi u wnioskodawcy na podstawie umów o dzieło, są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 04.03.2015 r. nr IBPP3/4512-48/15/MN.

Przeczytaj także: Świadczenie usług kulturalnych: podatek VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca, czynny podatnik VAT, wykonuje działalność gospodarczą polegającą na wystawianiu przedstawień artystycznych w postaci koncertów. Jest oni kierownikiem zespołu, w którym pozostali artyści są zatrudniani w oparciu o umowy o dzieło. Zespół wykonuje zarówno utwory autorskie jak i własne, twórcze interpretacje innych autorów. Wskazane usługi są świadczone dla domów kultury, agencji organizujących imprezy firmowe, czy też innych firm, klubów sportowych, stowarzyszeń, urzędów gmin oraz miast. Wskazane usługi są usługami kulturalnymi, za wykonanie których wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium.

Wnioskodawca organizuje jedynie takie koncerty, w których sam bierze czynny udział. Elementami składowymi wykonywanych przedstawień artystycznych są kompozycje, aranżacje wokalne i muzyczne oraz przygotowanie i reżyseria koncertu. Zadał on pytanie, czy świadczone usługi są zwolnione z VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

fot. Moreno Novello - Fotolia.com

Koncert

Świadczone przez wnioskodawcę usługi kulturalne w postaci wystawianych przedstawień artystycznych w formie koncertów wspólnie z innymi artystami, zatrudnionymi u wnioskodawcy na podstawie umów o dzieło, są zwolnione z VAT.


Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z treści art. 41 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Ustawodawca jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki lub zwolnienie od podatku. Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ww. ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:
a. podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,
b. indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: