eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Powrót przedszkoli zakładowych? Ulgi podatkowe dla firm i rodziców

Powrót przedszkoli zakładowych? Ulgi podatkowe dla firm i rodziców

2015-05-26 23:32

Powrót przedszkoli zakładowych? Ulgi podatkowe dla firm i rodziców

Ułatwienia podatkowe dla firm tworzących przedszkola zakładowe © Gennadiy Poznyakov - Fotolia.com

Do ustawy o PIT oraz CIT trafią rozwiązania podatkowe adresowane do pracodawców tworzących zakładowe żłobka i przedszkola dla dzieci swoich pracowników lub dofinansowujących pracowników. rząd przyjął dziś projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przeczytaj także: Część wynagrodzenia pracownika-rodzica zwolniona z podatku

Wprowadzenie rozwiązań podatkowych skierowanych do pracodawców tworzących zakładowe żłobki i przedszkola lub w innej formie wspierających pracowników w zapewnieniu dziecku opieki, np. przez dofinansowanie, umożliwią łatwiejsze godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym.

W nowych regulacjach wprowadzono możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez pracodawcę na utworzenie zakładowego żłobka, klubu dziecięcego lub przedszkola, w tej części, która nie została podatnikowi zwrócona w jakiejkolwiek formie.

Pracodawcy tworzący zakładowe żłobki, kluby dziecięce i przedszkola będą mogli zaliczyć miesięcznie do kosztów uzyskania przychodów 400 zł na dziecko w żłobku i 200 zł na dziecko w przedszkolu. Pracodawca będzie mógł także przyznać pracownikowi dofinansowanie w związku z umieszczeniem dziecka w instytucji prowadzonej przez inny podmiot, jeżeli sam nie zdecyduje się na prowadzenie placówki zakładowej. Dopłaty do przedszkola zewnętrznego będą w tej samej wysokości, tzn. na poziomie 400 (żłobek) lub 200 (przedszkole) złotych.

– To dobra informacja dla tych matek, które decydują pomiędzy wychowaniem dziecka a podejmowaniem pracy. Teraz będzie można pogodzić obie sprawy, będzie można pracować wiedząc, że tuż obok dziecko przebywa w przedszkolu, żłobku lub klubiku dziecięcym – powiedziała premier Ewa Kopacz.


Z podatku PIT (podatku dochodowego od osób fizycznych) będą zwolnione świadczenia, które nie są sfinansowane z ZFŚS, otrzymane przez pracownika od pracodawcy z tytułu objęcia opieką dzieci pracowników lub uczęszczania dzieci pracowników do żłobka oraz świadczenia otrzymane z ZFŚS związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w przedszkolach (obecnie zwolnieniem objęte są świadczenia związane z pobytem dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych).

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: