eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podmioty powiązane - szczegółowa dokumentacja podatkowa

Podmioty powiązane - szczegółowa dokumentacja podatkowa

2015-06-04 05:53

Przeczytaj także: Podmioty powiązane 2016: dokumentacja cen transferowych


W ramach powyższego definiowania dodano również ust. 1a do 1c , w których określa się kolejno, iż:
  • w ust. 1 a obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej dotyczy również kolejnego roku podatkowego następującego po roku, w którym podatnik był obowiązany sporządzić dokumentację podatkową, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów lub poniesionych kosztów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, w tym kolejnym roku podatkowym;
  • w ust. 1b. przepisy ust. 1 i ust. 1 stosuje się odpowiednio do podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej w formie spółki niebędącej osobą prawną, z tym że limit 2 000 000 euro dotyczy przychodów lub kosztów spółki niebędącej osobą prawną;
  • w ust. 1c podatnicy, o których mowa w ust. 1b, mogą wyznaczyć wspólnika mającego siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do sporządzenia dokumentacji podatkowej transakcji oraz innych zdarzeń ujętych w księgach rachunkowych. Wyznaczenie wspólnika na podstawie zdania pierwszego nie zwalnia pozostałych wspólników z odpowiedzialności za nieprzedłożenie wymaganej dokumentacji podatkowej.

Istotna jest więc wartość uzyskanych przychodów lub kosztów w rozumieniu przepisów o rachunkowości (próg 2 000 000 euro), natomiast uchyla się art. 25a ust. 2 , który wskazywał dwa progi tj. 30 000 euro w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych oraz próg 50 000 euro dla pozostałych przypadków.

* Niniejsze określenie podatników obowiązanych do sporządzenia dokumentacji dotyczy odpowiednio osób prawnych – omawiany projekt wprowadza w tym zakresie zmiany w art. 9a u.p.d.o.p.

3. Zmiana zakresu przedmiotowego dokumentacji


Zgodnie z omawianym projektem w ramach art. 25a u.p.d.o.f planuje się wprowadzenie ust. 2b do 2g oraz (osoby prawne w zakresie art. 9a u.p.d.o.p. dodanie ust. 2b-2g), w których wskazuje się, że dokumentacja podatkowa obejmuje:
  • opis podatnika, a w przypadku, o którym mowa w ust. 1b (podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej w formie spółki niebędącej osobą prawną), również spółki niebędącej osobą prawną obejmujący: opis struktury organizacyjnej i struktury zarządczej, opis prowadzonej działalności gospodarczej, opis realizowanej strategii gospodarczej, w tym przeprowadzonych w roku podatkowym lub w latach poprzednich przeniesień pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji lub aktywów, lub ryzyk, mających wpływ na dochód (stratę), jak również opis otoczenia konkurencyjnego.
  • opis transakcji dokonywanych pomiędzy podatnikiem, a w przypadku o którym mowa w ust. 1b, również spółką niebędącą osobą prawną, i podmiotami z nimi powiązanymi oraz innych zdarzeń, w tym umowy zarządzania płynnością, umowy o podziale kosztów, umowy spółki niebędącej osobą prawna, umowy wspólnego przedsięwzięcia lub umowy o podobnym charakterze, obejmujący: m.in. wskazanie rodzaju i przedmiotu transakcji, opis zgodności warunków transakcji i innych zdarzeń, dane finansowe - w tym przepływy pieniężne dotyczącej transakcji i innych zdarzeń, dokumenty takie jak umowy, porozumienia lub inne dokumenty wskazujące na zamiar stron umowy, opis analizy aktywów, funkcji i ryzyk podatnika, algorytm kalkulacji rozliczeń wraz ze sposobem wyliczenia wartości rozliczeń wpływających na dochód (stratę) podatnika lub jego wspólnika, oczywiście również opis metody i sposobu kalkulacji dochodów wraz z uzasadnieniem ich wyboru, jak i opis analizy danych porównawczych wykorzystanych do kalkulacji rozliczeń wraz z podaniem ich źródła. Jednakże warto podkreślić, że niniejsza kwestia opisu transakcji uzależniona jest od przekroczenia równowartości 10 000 000 euro przychodów lub kosztów w rozumieniu przepisów o rachunkowości w danym lub poprzednim roku obrotowym.
  • informacje finansowe podatnika, a w przypadku o którym mowa w ust. 1b, również spółki niebędącej osobą prawną, uzupełnione sprawozdaniem finansowym po jego zatwierdzeniu, jeżeli obowiązek jego sporządzenia wynika z przepisów o rachunkowości.
  • informacje o grupie podmiotów powiązanych, w skład której wchodzi dana spółka niebędąca osobą prawną, w której podatnik uzyskuje przychody z udziału w takiej spółce. W tym przypadku istotne jest m.in. wskazanie podmiotu powiązanego czy struktury organizacyjnej grupy podmiotów powiązanych, opis zasad wyznaczania cen transakcyjnych, opis wartości niematerialnych, czy też opis sytuacji finansowej pomiędzy podmiotami tworzonymi grupę, zawierający w szczególności sprawozdanie skonsolidowane podmiotów powiązanych tworzących grupę. Jednakże również w tym przypadku kwestia wykazania niniejszych informacji uzależniona jest od przekroczenia równowartości 20 000 000 euro przychodów lub kosztów przez spółkę niebędącą osobą prawną tworzącą wraz podmiotami powiązanymi grupę kapitałową w rozumieniu przepisów o rachunkowości co najmniej dwóch podmiotów powiązanych.

Podsumowując powyższe już na pierwszy „rzut oka” można zaobserwować znaczne uszczegółowienie elementów, które winny znaleźć się w sporządzanej dokumentacji. Przy czym takie kwestie jak funkcje, czy ryzyka do tej pory również istniały, jednakże na skutek zaproponowanych zmian wymagana będzie szczegółowa ich analiza.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: