eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż dla firm ewidencjonowana na kasie rejestrującej?

Sprzedaż dla firm ewidencjonowana na kasie rejestrującej?

2015-06-11 13:25

Sprzedaż dla firm ewidencjonowana na kasie rejestrującej?

Kasa fiskalna © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Kasa rejestrująca służy do ewidencjonowania sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Czy błędem będzie sytuacja, w której na takim urządzeniu zostanie zaewidencjonowana sprzedaż dla innych przedsiębiorców czy instytucji?

Przeczytaj także: Paragon, faktura czy rachunek dla konsumenta?

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej wynika z art. 111 usta. 1 ustawy o VAT, który mówi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na żądanie takiego nabywcy przedsiębiorca powinien co do zasady przy tym wystawić również fakturę. W takim przypadku klient otrzymuje jedynie fakturę, zaś wydrukowany z urządzenia fiskalnego paragon należy dołączyć do egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy.
Żądanie wystosowane przez osobę prywatną do sprzedawcy w zakresie wystawienia faktury nie zwalnia tego ostatniego z obowiązku zaewidencjonowania danej sprzedaży na kasie fiskalnej.

W przypadku sprzedaży na rzecz innych przedsiębiorców natomiast co do zasady występuje obowiązek jej dokumentowania fakturami (z pewnymi wyjątkami, którymi nie będziemy się tutaj zajmować) a nie paragonami fiskalnymi. Niemniej żaden z przepisów, czy to samej ustawy o podatku od towarów i usług, czy też rozporządzeń wykonawczych, a tyczących się kas rejestrujących, nie zawiera regulacji zabraniających ewidencjonowania sprzedaży na rzecz podmiotów gospodarczych przy użyciu kasy fiskalnej.

W związku z powyższym wydaje się, że ujęcie takiej sprzedaży przy użyciu urządzenia fiskalnego nie jest postępowaniem nieprawidłowym, co potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 06.02.2015 r., nr IBPP3/443-1375/14/UH.
Organ podatkowy uznał, że przepisy podatkowe nakazują podatnikom dokonującym sprzedaży na rzecz osób prywatnych prowadzić ewidencję tej sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. Nie zabraniają one jednak ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą.

Podatnik, który ujął sprzedaż dla innego przedsiębiorcy na kasie fiskalnej nie musi się zatem martwić tym, że postąpił nieprawidłowo. Niemniej ujęcie sprzedaży na kasie fiskalnej nie zwolni tutaj podatnika z obowiązku wystawienia faktury.
Sprzedaż dla innych firm generalnie winna być dokumentowana fakturami. Nie zmienia tego fakt, że zostanie ona zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. Sytuacja odwrotna występuje w przypadku sprzedaży dla tzw. osób prywatnych. Ta winna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej i z obowiązku tego sprzedawcy nie zwalnia wystawienie faktury (za wyjątkiem zwolnień przewidzianych prawem, które tutaj jednak pomijamy).

Jeżeli sprzedaż jest udokumentowana zarówno fakturą jak i paragonem (bez względu na to, czy nabywcą jest przedsiębiorca czy osoba prywatna) sprzedawca winien pamiętać, że nabywcy wydaje jedynie fakturę, zaś paragon dopina do egzemplarza faktury, która pozostaje w jego dokumentacji.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Kasa fiskalna

Kasa rejestrująca służy do ewidencjonowania sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.


Nadto w takich przypadkach sprzedawca musi zadbać o to, aby sprzedaż dokumentowana podwójnie została prawidłowo ujęta w rejestrach oraz rozliczona w deklaracji składanej na potrzeby podatku VAT (tzn. aby nie zawierała ona dwukrotnie tej samej sprzedaży).

Sposób prowadzenia takiej ewidencji jak i samej dokumentacji, zależy od podatnika. Może on m.in. przyjąć, że cała sprzedaż jest ewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej. W takim przypadku nie będzie już potrzeby odrębnego ujmowania w rejestrze sprzedaży faktur – cały obrót znajdzie się bowiem na raportach generowanych z urządzenia fiskalnego.

Jeżeli natomiast nie cała sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej, rozwiązaniem dopuszczalnym wydaje się być zaprowadzenie odrębnej numeracji faktur dla sprzedaży zewidencjonowanej i niezaewidencjonowanej na urządzeniu fiskalnym. Podatnik może zastosować oczywiście jedną numerację faktur dla swojej sprzedaży, niemniej rozwiązanie takie z całą pewnością będzie mniej czytelne od powyższego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: