eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wymiana opon dla pracowników z kasą rejestrującą

Wymiana opon dla pracowników z kasą rejestrującą

2015-06-25 12:45

Przeczytaj także: Psycholog to nie lekarz - nie musi mieć kasy rejestrującej


Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o VAT, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Oznacza to, że podmiot świadczący (sprzedający) daną usługę nabytą we własnym imieniu lecz na rzecz osoby trzeciej traktowany jest najpierw jako usługobiorca a następnie jako usługodawca tej samej usługi.

Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia, w przypadku podatników, którzy:
1. nie przestali spełniać warunków do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz
2. nie zostali zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania na podstawie § 2 i § 3
-zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania traci moc z dniem 1 marca 2015 r.
Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca wykonuje odpłatnie usługę wymiany i wyważania opon na rzecz pracowników. W 2015 r. Wnioskodawca zamierza wyłącznie świadczyć ww. usługi na rzecz własnych pracowników.


Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy w związku ze świadczeniem usług odpłatnego wyważania i wymiany opon samochodowych wyłącznie na rzecz własnych pracowników koniecznym jest ewidencjonowanie tych usług przy użyciu kasy rejestrującej.

Z ww. § 4 pkt 2 lit. d rozporządzenia jednoznacznie wynika, że usługa wymiany opon dla pojazdów samochodowych została wyłączona ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej sprzedaży usług wyważania i wymiany opon samochodowych z wyjątkiem usług na warunkach określonych w poz. 35 załącznika do tego rozporządzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2a.

Treść art. 8 ust. 2a ustawy wprowadza zasadę, że w przypadku gdy podmiot „pośredniczy”, pomiędzy podmiotem faktycznie świadczącym usługę, a jej odbiorcą, przyjmuje się, że podmiot ten działa tak jakby sam wcześniej nabył taką usługę, a następnie ją wyświadczył, co sprawia, że opodatkowaniu podlegają wszystkie etapy w świadczeniu usług, łącznie z tym, w którym nie wykonuje się czynności faktycznych.

Wspomniana „fikcja prawna”, wynikająca z art. 8 ust. 2a, znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy dany podmiot pośredniczący w rzeczywistości nie jest konsumentem ostatecznym usługi, a jedynie przyjmuje się wtedy założenie, że taką usługę nabył od podmiotu świadczącego, a następnie sam ją wyświadczył na rzecz osoby trzeciej.

Zatem, z uwagi na okoliczności przedstawione przez Wnioskodawcę, czynności wykonywane przez Spółkę na rzecz pracownika, tj. świadczenie usługi wyważania i wymiany opon nie może zostać uznane za odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2a ustawy. Wynika to z faktu, że Spółka nie będzie nabywała ww. usług od podmiotu świadczącego usługi, i nie będzie odsprzedała ich swoim pracownikom. Wnioskodawca sam wykonuje usługę wyważania i wymiany opon na rzecz pracowników zatem nie ma tu zastosowania przepis art. 8 ust. 2a ustawy o VAT.

Mając na uwadze przywołane wyżej przepisy na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Wnioskodawca świadcząc odpłatną usługę wymiany i wyważania opon na rzecz własnych pracowników, nie będzie mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.

Rozporządzenie z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących mocą § 4 pkt 2 lit. d) nałożyło na Wnioskodawcę bezwzględny obowiązek prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących w stosunku do świadczonych usług opisanych we wniosku. W związku z tym przepisem Wnioskodawca w zakresie ww. usług świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych był zobowiązany z dniem 1 marca 2015 r. rozpocząć ich ewidencjonowanie przy użyciu kasy rejestrującej. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: