eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Carpooling: jeśli zarabiasz, zapłać podatek dochodowy i VAT

Carpooling: jeśli zarabiasz, zapłać podatek dochodowy i VAT

2015-07-17 11:18

Przeczytaj także: Wynajem nieruchomości w podatku dochodowym i VAT


Działalność gospodarcza


Powyższe spowodowało, że niniejszy temat nieco traci na „atrakcyjności”, ale to jeszcze nie koniec. MF powołało się również na odpowiedź na interpelację nr 30854, w której podkreślono, że przewóz wykonywany przez osoby fizyczne z wykorzystaniem aplikacji i stron internetowych służących kojarzeniu kierowców i pasażerów może także zostać uznany dla potrzeb opodatkowania za działalność gospodarczą. Kluczowa wówczas będzie odpowiedź na pytanie: czy zostały spełnione przesłanki uznania, że mamy do czynienia z działalnością na gruncie art. 5a pkt 6 u.p.d.o.f.,
tj. z działalnością zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, czy też polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Uwzględnić jednocześnie trzeba przypadki wymienione w ww. ustawie, gdy nie mamy do czynienia z pozarolniczą działalnością gospodarczą tzn. sytuację, w której:
  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
  • czynności są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
  • wykonujący ów czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zatem osoby fizyczne świadczące usługi przewozu osób w warunkach wskazujących na wykonywanie we własnym imieniu działalności zarobkowej w sposób zorganizowany i ciągły mogą zostać uznane za wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą, a w konsekwencji powyższego zobowiązane do samodzielnego regulowania zaliczek na podatek dochodowy (uwzględniając również fakt, że obowiązek podatkowy powstaje niezależnie do tego, czy taka osoba zgłosiła prowadzenie swojej działalności oraz niezależnie od faktu, czy uzyskała stosowną licencję w tym zakresie).

Podatek VAT


Kolejny aspekt poruszany w ramach odpowiedzi na interpelację poselską dotyczył sposobu interpretowania sytuacji udostępniania samochodu w kontekście opodatkowania podatkiem VAT.

MF wskazuje, że ocena, czy w konkretnych przypadkach takie udostępnienie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wymaga szczegółowej analizy w każdym stanie faktycznym, pod kątem spełnienia wskazanych wyżej przesłanek. Jeżeli przesłanki te zostaną spełnione świadczone usługi powinny zostać opodatkowane VAT-em na ogólnych zasadach, w pozostałych przypadkach będą wyłączone spod VAT.

Mimo iż stan faktyczny w interpelacji poselskiej jest zdecydowanie za mało konkretny, ogólnie odnosząc się do opodatkowania podatkiem VAT, wskazać należy, że uznanie, iż osoba fizyczna udostępniająca samochód, działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT wymaga ustalenia, czy dany podmiot realizuje wspomniane już uprzednio zasady zarobkowego i zorganizowanego działania, polegającego na przewozie osób.
Co zatem przemawiać będzie za uznaniem takiej działalności za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT? Minister Finansów wymienia w tym miejscu regularny charakter usług czy zorganizowany charakter działalności (np. ogłaszanie swojej oferty na portalach internetowych).
Jeśli stopień aktywności (zaangażowania) danego podmiotu na niwie udostępniania np. samochodu w zakresie form działania i środków, będzie czynił tę działalność podobną do działalności osób zawodowo świadczących usługi przewozu, wówczas taka działalność będzie spełniała definicję działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT (art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. z 2011r., Nr. 177, poz. 1054 z późn.zm.) - dalej zwana w skrócie „u.p.t.u.”.

Podsumowując, w sytuacji, gdy kierowca osiągnie dochód, tj. kwota jaką otrzymałby od współtowarzyszy przekroczyłaby koszty podróży pojawi się opodatkowanie podatkiem dochodowym. Ponadto jeśli przewożenie skojarzonych osób spełnia wspomniane przesłanki działalności (m.in. zorganizowana, ciągła), wówczas powstanie obowiązek zarejestrowania owej działalności. Jeśli taka działalność będzie przypomniała działalność osób zawodowo trudniących się przewozem osób, wówczas będzie opodatkowania podatkiem VAT, chyba że zaistnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia dotyczącego limitu wartości sprzedaży w poprzednim roku podatkowym (art. 113 ust. 1 u.p.t.u.).

*Opracowanie na podstawie odpowiedzi z dnia 1 czerwca 2015r. na interpelację poselską nr 32705.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: