eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Remont/adaptacjamieszkania spółdzielni w podatku dochodowym

Remont/adaptacjamieszkania spółdzielni w podatku dochodowym

2015-10-14 13:30

Przeczytaj także: Fiskus daje ulgi podatkowe i pozbawia do nich prawa


Różnica między nakładami na remont a nakładami na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że pierwsze z nich zmierzają do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych a drugie do podjęcia czy rozszerzenia działalności w drodze budowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, powodującej istotną zmianę cech użytkowych. Nie można przy tym uznać, że każda wymiana zużytych elementów środka trwałego na nowe z zastosowaniem nowocześniejszych materiałów jest ulepszeniem.
Przy ocenie wydatków remontowych należy brać także pod uwagę nowe technologie i postęp techniczny, mające wpływ na sposób i środki realizowania robót.

Spółdzielnia jako remont zakwalifikować może prace niepowodujące wzrostu wartości użytkowej lokalu w stosunku do stanu z dnia przyjęcia do używania, a przywracające pierwotny stan techniczny lokalu, polegające na wymianie podłóg, wykładzin, odmalowania pomieszczeń, wymiany i/lub zmiany w instalacji budynku, wymiany i/lub zmiany w okablowaniu, wymianie armatury, a które po wygaśnięciu umowy zostają zwykle usunięte w celu przystosowania lokalu na potrzeby kolejnego najemcy.

Natomiast zakup nowych sprzętów, które nie były wcześniej użytkowane i amortyzowane, takich jak nowe klimatyzatory czy sprzęt kuchenny, należy zakwalifikować jako nowy środek trwały i ująć w ewidencji środków trwałych spółdzielni.

W przypadku zakwalifikowania przeprowadzonych prac jako ulepszenie budynku, o sumę poniesionych wydatków należy zwiększyć wartość początkową budynku, odnosząc w koszty podatkowe odpisy amortyzacyjne. Lokale użytkowe nie stanowią zasobów mieszkaniowych, a odpis na fundusz remontowy od spółdzielczych lokali o statusie własnościowego prawa do lokalu nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. Koszty remontów obciążają koszty okresu a nie fundusz remontowy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: